...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř led 31, 2024 15:00

2 Kuba Turek

jo, já napsal Čínu a Pekelnou horu, protože jsou známé i mezi laickou veřejností. Normálně jsme běžně jezdili i černou na šumavském Špičáku....krátkou na Klínovci a tam to už sype solidně. Jen si člověk musel přivstat, protože jinak tě na sjezdovku nepustili. V dnešní hyperkorektní době s kolem asi už uplně unreal i kdybych tam stepoval v 7:00h ráno. Vím moc dobře, co to je letět v kilu po ledu a nemít se o co zastavit.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř led 31, 2024 15:54

EjdouuRotacak píše:Normálně jsme běžně jezdili i černou na šumavském Špičáku....krátkou na Klínovci a tam to už sype solidně.
...ale tyto sjezdovky nemaji 50 stupnum, Spicak ma v jednom useku cca 45 - a neupravuje se, takze tam se nesvezes "cerstve upravenou sjezdovkou". Jen tak mimochodem, nejstrmejsi "normalni" (tj. ne neupravena na freeride) sjezdovka v rak. Alpach (nevim, jestli ne v celych), Manni Pranger ma v nekterych usecich az 46 stupnu, coz je stale pod 50.

Ale stale se jedna o to, ze tady uklouzli dva lide na vrcholu (ted uz to vime, ze nahore) prakticky na lede. A stale plati, ze i kdyby meli nesmeky a uklouzli nebo zakopli a spadli, i tak by to asi dopadlo naprosto stejne. Tvoje "teorie" o "sjizdeni po zadku" a "brzeni nohama s nesmekama" je totalne mimo realitu.

Kolik casu po padu potrva, kym zacnes vedome reagovat a dokazes polozit ty nesmeky na led? 1,5 nebo 2 vteriny? (nedelej si iluze, ze mas rychle reflexy a Ty bys to mel za pul - nemel). Jak spravne KT uvedl, ve sv. Morici za 7 vterin lyzari uz jedou 100 km/h. To by tady sice nebylo, ale gravitace zafunguje a na lede to obleceni moc rychlost nezbrzdi - za ty 2 vteriny uz mohou jet tak 20 km/h. Coz je uz bezna rychlost klidne jizdy na kole - a ted si predstav, co se stane, kdyz pri te rychlosti prudce zabrzdis predni kolo (i kdyz bude jeste trochu klouzat)... Az pri te rychlosti zarazis hreby nesmeku do ledu, je to pricipialne to same a ty udelas to same jako na tom kole. Tj. nekolik salt (na kole osobne odzkouseno, na nesmecich jen "testovano" pri vyrazne mensim sklonu, tj. mensi rychlosti a hlavne v mekkem snehu na kratkem svahu s dopadem do vysokeho boruvci a malych smrcku).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16666
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 15:57

apuka píše:Jo, nektere mikove prispevky by do ohoto prinesly svetlo - ale v jinych tematech z davnejsi doby. Kdy popisoval sve zkusenosti s padem na snehu/ledu bez cepina a potom kdy se rozebirala souvislost rychlosti dosazene pri padu se sklonem svahu.

Jo, vyslo mi myslim, ze na 30 stupnovem svahu to dava polovinu tihoveho zrychleni, tedy okolo 5 m/s^2. Coz je opravdu slusna akcelerace, stovka za 6 sekund. V podstate volny pad po naklonene rovine.

Kuba Turek píše:Mimochodem zřejmě se poněkud mýlíš, co je to 50 stupňů. Na ledu se v takové strmosti leze normálně se dvěma cepíny a mačkami a jistí se lanem.

Asi tak. Mozna myslel 50 procent, coz je podstatne mensi svah (~26 stupnu), jinak to vubec nedava smysl.

V tomhle clanku jsou fotky, na nekterych je pekne videt, jak vypada ten svah (6) a povrch (8). To by se nejspis nedalo zastavit ani s cepinem, clovek by jen zmensoval zrychleni a nezabil by se, ale otluceny by asi byl dost. Zazil jsem, jel jsem asi 100 m, brzdil naplno od zacatku celou dobu a stejne rychlost pomalu stoupala. Svah byl jen o neco strmejsi, nez tady, ke 40 stupnum.

EjdouuRotacak píše:Já myslim, že nečte. Tady pravidelně, dlouhodobě přispívá asi 5 nicknamů.

A pocitat taky neumi :twisted: Jen do tehle male diskuse prispelo zatim 9 lidi. Pricemz pasivnich ctenaru je radove vic. Ale ano, tohle si asi pozustali neprectou, jelikoz jsou to Polaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř led 31, 2024 16:11

mike píše:V tomhle clanku jsou fotky, na nekterych je pekne videt, jak vypada ten svah (6) a povrch (8). To by se nejspis nedalo zastavit ani s cepinem, clovek by jen zmensoval zrychleni a nezabil by se, ale otluceny by asi byl dost.
Diky za fotky. Jo, to vypada mistami na ten dobry tvrdy vodni led - v cem opravdu moc nepomuze ani turisticky cepin. Jen mirne snizi zrychlovani - ale pad dlouhy 250+ metru (tolik psali od cesty, tj. ve skutecnosti tak dovjnasobek) na tom povrchu by nejspise i s nim dopadl tragicky.

Jinak je to presne povrch, kde nekdy nedrzi pri chuzi ani (turisticke) macky. Mimochodem, tak jsem se pekne prastil v Otztalskych Alpach. Vraceli jsem se z ledovcoveho prechodu, uz jsem byli na konci ledovce, posledne metry pred suti. Byly tam takove male boule a mackama se muselo stoupat po nich - jenze nektere byly obalene prave takovym ledem a macky po nem klouzaly jako by tam bylo tvrzene sklo. Sel jsem prvni, za mno se stejne prastila o zem zenska, ostatni se hned zastavili a radeji to velkym obloukem obesli. Problem je, ze toto neni videt - byla to nejake mozna osma, desata stejne vypadajici boule, pres ostatny jsem slapali bez problemu. Mimochodem, byli jsme tam s certifikovanym horskym vudcem, i on si ten problem vsiml, az jsem byli na zemi.

Na horach - i na te Snezce - muze byt taky problem, ze i kdyz mas vybaveni, zrovna na nejakem kousku stoupis na takovy led a nic s tim neudelas. Jak i zachranari HZS parkrat uz psali - podminky na horach jsou vynikajici, laviny nebudou padat, ale ten led pod nohama neodpusti zadne zavahani a zadne chyby.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16666
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 16:29

apuka píše:Jo, to vypada mistami na ten dobry tvrdy vodni led - v cem opravdu moc nepomuze ani turisticky cepin. Jen mirne snizi zrychlovani - ale pad dlouhy 250+ metru (tolik psali od cesty, tj. ve skutecnosti tak dovjnasobek) na tom povrchu by nejspise i s nim dopadl tragicky.

To si nemyslim, mozna by se obesel i bez zlomenin. Tech 100 m po temer 40 stupnovem svahu jsem brzdil turistickym cepinem na vodnim ledu, co byl pod snehem a tedy tvrdy jako sutr. Rozdil proti nebrzdeni byl zasadni, bez cepinu bych tady asi nebyl. Jelikoz jsem zacal brzdit skoro okamzite, tak jsem nejel nijak zvlast rychle, jen to proste neslo zastavit. Tady by nejspis zastavil na nejakych sutrech v pulce svahu, kdyz se to stalo i bez brzdeni. Jo, bolelo by to, ale kdyby to clovek nevzdal, tak to prezije.

apuka píše:Jinak je to presne povrch, kde nekdy nedrzi pri chuzi ani (turisticke) macky.

I macky se musi pouzivat spravne. Na lede zasekavat hroty nebo je zadupavat. Chce to davat pozor na kazdy krok. Coz ostatne pise i HS.

Mne se taky stalo, ze jsem v Alpach pri sestupu traverzoval zleb po svych vlastnich stopach z rana a najednou jsem lezel a jel. Nastesti mam brzdeni cepinem nacvicene, a tak jsem zastavil skoro na miste. Rano tam svitilo slunce, takze firm v mych stopach natal, pak tam padnul stin a zmrzlo to. No a ja jsem po celodennim vystupu uz nedaval uplne pozor, vzdyt uz jsem byl ve snadne casti, a bylo to hned.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř led 31, 2024 17:02

mike píše:jsem brzdil turistickym cepinem na vodnim ledu, co byl pod snehem a tedy tvrdy jako sutr.
Jenze tady neni zadny snih na tom ledu - a i mala vrstva snehu na ledu dokaze s zepinem vyrazne brzdit. Kdyz Ti ale cepin nedokaze "chytit" niceho a do ledu vubec nejde, tak je to neco jineho.

Taky si myslim, ze by to bylo horsi jako ve Tvem pripade - taky kvuli absenci snehu - se zachytavanim. Jo, zachytil se, nejspise o nejaky strom/krik, mozna i vetsi kamen. Ale musel jit primo naproti. Druhy se nezachytil a dojel az dolu i pres uz hustejsi vyskyt stromu i sutru. To uz je, bohuzel, jenom otazka (ne)stesti. Ale taky Tvuj 100m pad (resp. jeho hlavne nasledky) by asi na cistem ledu vypadal jinak - zase i nekolik cm snehu zafunguje jako polstar pri kazdem uderu/bouchnuti.
mike píše:I macky se musi pouzivat spravne. Na lede zasekavat hroty nebo je zadupavat. Chce to davat pozor na kazdy krok.
Jo - s mackama je treba se naucit chodit. Do jiste miry to same plati i pro nesmeky. Jinak se muze zacit necekane zakopavat, dokonce sam sebe zranit. A to jeste se netyka nauceni se spravne v mackach chodit nahoru, dolu a v traverzu a v ruznych druzich snehu...

Hlavne pre EjdouuRotacaka doporucuji se podivat na zacatek tohoto rozhovoru se zachranarmi z HZS. Je to z roku 2017, kratce po svatcich, kdy byly ve Vysokych Tatrach jeste horsi podminky jako r. 2015 (jak se tam spomina, snad za tyden tam tehdy umrelo 13 lidi dokopy na SK a PL strane). Bylo tam presne tak ledove.
Na zacatku (cca do 10:00) tam mluvi o techto podminkach, jak se chovat, co pouzit, co hrozi, atd. Kupodivu, skoro doslova tam zazneji nektere vety, ktere jsem napsal ja, i kdyz jsem tento porad nasel az pozdeji. Mozna to od nich vyzni ponekud odborneji nez ode mne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16666
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » stř led 31, 2024 17:23

mike píše:jak vypada ten svah (6) a povrch (8).

Tohle je teď i v Jeseníkách. Naštěstí jenom na částech svahu a takový sklon to má třeba jenom metr nebo dva, takže člověk ví, že potom dopadne někde zas na rovinku, kde zastaví. Mi na takovém ledu ale v mnohem menším sklonu včera vypadl mobil. Jsem čekal, kde se zastaví, že si pro něj dojdu jenže on se rozjel a už se nezastavil. Naštěstí mi to během chvilky došlo a tak jsem se za ním rozběhl a dohnal ho. Skoro jsem ho teda zašlápl nesmekem. :)

Chodit se po tom v nesmecích nějak dá, pokud to teda nemá takový brutální sklon, ale požitek to moc není. A na lyže je úplný opruz.

Že by to někdo sjel na kole ... jako jo, rozjel by se, chvíli by jel a pak by při nějaké nerovnosti hodil držku a dole by nezbylo nic z něho ani z toho kola. :roll: To video od Kuby hodně zkresluje sklon a pokud si člověk nevšímá drobných detailů, tak to může vypadat jezditelně ale rozhodně není.

Jinak moc nechápu o čem je tu ta diskuse, spadnout se dá všude a jestli měli smůlu nebo se zachovali hloupě se nedá říci, takže se nedá ani soudit, jestli to byl "extra materiál".

Zabít se dá při extrémní smůle opravdu i tam, kde by to člověk nečekal. Znám případ kdy se jedna holka zabila v kině, když šla po tmě v sále během promítání po schodech dolů na záchod...
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3120
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » stř led 31, 2024 17:51

oodoow píše:Jinak moc nechápu o čem je tu ta diskuse.

Mně uniká logika toho, že zemřelé kritizuje někdo, kdo se tu prezentuje sytelm "... Jinak hory jsem poznal asi z horší stránky než někteří z vás ... Jsem opakovaně celej sešroubovanej, umělý zuby...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ntz » stř led 31, 2024 20:54

EjdouuRotacak píše:2 Ntz

tohle bylo fakt dobré :mrgreen: koukám, že podráždění mou osobou tě ještě nepřešlo. Ty si nějaký úspěšný A/AAA sportovec, že se posmíváš cizím lidem, nebo si jen do teď nepřekousl, že má někdo několik batohů a různé typy a vzory oblečení na ven, aby nemusel chodit furt a všechno v jednom a tom samém? Mám pocit, že si to ty, kdo tu z nevědomí/či blbosti infantilně blekotal něco o bavlněné celtě, usárně a jehličkovejch maskáčích NVA. Pokud se pletu, tak se ti omlouvám.


jo, pletes se a omluva se neprijima ...

zacal jsi tady hodnotit naprosto debilnim stylem ala anonym v diskusi na novinkach a nebo idnes .. s tim jdi opravdu do <tri tecky> .. nejde jen o to, ze tohle tady - v naprosto komorni komunite - je naprostej naprijatelne .. tohle je naprosto neprijatelne obecne i mezi lidma, co do hor chodi a co v tech horach neco zazili ..

a apropos - zrakvit se nekde dokaze kazdej pitomec co dela na co nema ... pro me naprosta stopka, s clovekem, co by mi vykladal historky jak se kde zrakvil, si nepujdu zahrat ani ping pong .. nestojim o zadne drama (natoz abych s nim sel lezt a nebo s nim jel nekam na kolo), asi tak
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » stř led 31, 2024 21:07

Pohyb v mackach a pak pad, je zpusobeny tupyma mackama, spatnym zasekavanim, nedostatecnym dotahnutim na pohorkach.
Letel jsem nekolikrat a spolehal se na kvalitu vybaveni, ostry cepin a brzdeni, prilbu a dobre obleceni. Na ledu jsem letel asi 300m a byl jsem uz rozlouceny se zivotem. Prilbu jsem mel vybrousenou firnem skrz a orvane remena a bunda taky skrz. Zastavila me prevej prachu, ktera se mi narvala pod bundu. Macky pravidele brousim a i cepin, kdyz neni neco dobre zasekle a necitim se, tak to zkousim porad dokola.
Posledni faktor je spech a casova tisen. To je na pruser zadelane hned.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 23:57

@booze: :smt023

K tematu: Pád z ledového hřebenu bez vybavení nezastavíte, říká náčelník horské služby Clanek jsem vam odemknul.

Sněžka na první pohled nevypadá jako brutální kopec, ale jakmile uklouznete na jakoukoli stranu, můžete se zřítit.
...
Pokud budou mít na takovémhle terénu mačky a umějí na nich chodit, tak si myslím, že by se do problémů neměli dostat. Pravděpodobnost je minimální. V případě nesmeků to není tak jednoznačné. Je jich řada, od gumových s jednoduchými hroty, které jsou vhodné spíš do města, až po řetízkové, které při chůzi – nikoli při lezení – téměř nahrazují mačky.
...
Na běžnou túru stačí hůlky, při náročnější se může hodit cepín, díky kterému je možné zbrzdit pád, i když na ledu je to hodně složité. Pokud se pád nepodaří zastavit okamžitě, tedy cepínem nebo tak, že se něčeho chytíte, je šance zastavit na ledovém podkladu minimální.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv úno 1, 2024 8:59

2 apuka

polohou těla při pádu ovlivníš hodně, když je řeč o svahu do +-30-40 stupňů (těch 50 v předchozím příspěvku jsem fakt hodně přestřelil :oops: ). Jsou lidi, kteří po nechtěném pádu začnou rovnou metat kozelce a jsou lidi, kteří do pádu docela často a úspěšně nastoupí rovnou v předpřipravené pozici. S tím sjížděním po prdeli jsem to napsal asi nešťastně, člověk si automaticky vybaví groteskní pozici. Ale snad si pochopil, jak sem to mysel - vleže na zádech, na zadku, nohama vpřed. Patama zasekáváš do ledu. Do určitého sklonu terénu tak hodně omezíš akceleraci a většinou se nedostaneš nad kritickou mez, kdy už nejde nic dělat. S roztaženejma rukama i výrazně omezíš nechtěnou rotaci těla.
S timhle hodně souvisí fyzická kondice a momentální fyzický stav - já to znám z pozice nahoru lanovkou, dolu šusem. V tu chvíli si fyzicky odpočatý. V jiné situaci bude pěší turista po několika hodinovém výstupu, ten je vyčerpaný a proto při pádu nedokáže zabránit nechtěné rotaci těla, už nemá sílu. Většinou to vydrží jen prvních cca pár desítek metrů, pak už se veze. Pořád se bavím o tuzemských podmínkách, kde se běžně pohybuje laická veřejnost (severní turistickou trasu Sněžky nevyjímaje) Nijak nerozporuji, že v horách, nebo lavinovém dole, když se rozjedeš, tak už neuděláš asi nic a jsi mrtvý.

Já bych tam bez kvalitních nesmeků a pevných hůlek, které jdou nozouvě použít jako určitý hrot prostě nevlezl, otočil bych se a šel bych jinudy. Mě pořád vychází, i z článku od PP, že to byli lidi bez základního vybavení.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod irem » čtv úno 1, 2024 9:40

Krkonose jsou hory :roll: a i v jinych tuzemskych horach jsou v turisticky pristupnych oblastech exponovana mista.

Nevim, co nosis za boty, ze dokazes v padu zaseskavat paty do ledu :shock: Nicmene pokud se na horach poustis do takovych akci, jake tu popisujes, mozna se Ti nekdy bude hodit vedet, jaky je pri padu na zledovatelem prudkem svahu rozdil ve dvou metodach brzdeni a jejich nasledku 1. Tebou popisovana metoda ve sjezdu susem na zadech, nesmeky na nohou, 2. ihned otocit na bricho, nesmeky zdvihnout do vzduchu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 276
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 1, 2024 10:10

@iren: :smt023 Presne tak.
EjdouuRotacak píše:snad si pochopil, jak sem to mysel - vleže na zádech, na zadku, nohama vpřed. Patama zasekáváš do ledu. Do určitého sklonu terénu tak hodně omezíš akceleraci a většinou se nedostaneš nad kritickou mez, kdy už nejde nic dělat. S roztaženejma rukama i výrazně omezíš nechtěnou rotaci těla.
Mas hodne zkreslene predstavy - bavime se tady o padu na ledu, kdyz cely svah je jeden led. Coz je naprosto odlisna situace jako na normalnim, i tvrdem snehu/firnu.

Kdyz uklouznes/zakopnes/ujde Ti noha a padnes, tak prvotni pozici si rozhodne nebudes vedome ovladat - pokud nemas zautomatizove veci, tj. hodnekrat nacvicene. To automatizovani ale funguje v podstate jen ne "hozeni se na bricho" a brzdeni cepinem. Ze bys na ledu mel nejake vetsi moznosti ovlivnovat polohu tela svoji fyzickou kondici a pod., to si teda fakt nemyslim. Ano, "do urciteho sklonu terenu" to pujde - jen to nebude 30-40 stupnu, ale (na ledu!)mozna tak do 10, pokud vubec... Znova zopakuji - kdyby se Ti to i povedlo usmernit a "zaseknul jsi patu s nesmekama" do ledu, uz mas rychlost, ze zacnes delat salta.
Mimochodem, pri ceste na Lysou horu jsem uz mnohokrat videl, jak nekomu za podobneho ledoveho terenu noha ujela a on se zvezl po svahu, ze jakou rychlost za hodne kratkou vzdalenost. Jenze to bylo na stezce, sklon maly (do 10-15 stupnu) a bylo se o co zastavit (dalsi lidi/stromky hned u stezky). Ale kym se spamatovali, uz byly dobrych par metru dal. Kdyby tam byl volny svah bez kriku, stromku, lidi, i takovy mene prudky, tak uz by moc sanci se (bez cepinu) zastavit nekde uprostred nemeli. "Zaseknout" nesmeky pod sebou do toho ledu, tak padaji mozna jeste dele, jen misto sklouznuti by metali kotrmelce. Jak jsem psal, toto jsem si vyzkousel pri vyrazne lepsich, bezpecnych podminkach a bezpecnem prostoru a male rychlosti a i tam me to do tech kotrmelcu hodilo.

Podivej - ted mas na mnoha ceskych horach podobne podminky. Zajdi si nekde s kamosem, staci 10-15 m vyskovych do volneho svahu s bezpecnym dojezdem. Rekni mu, ze at Ti v necekanem okamihu podkopne trochu nohu - a muzes si vyzkouset svoje teorie v praxi. Nejlepe si to nech nahrat a dej nam sem link na poucne video (teda pokud neskoncis i tak v nemocnici) :-).

Poslechni si v tom linku na povidani se zachranari HZS, co jsem dal vyse - rika tam jeden, ze na takovem terenu uz po pul vterine muzes nabrat takovou rychlost, ze uz nemas sanci ten pad zastavit, hlavne bez cepinu. Ver mi, ze oni dobre vedi, o cem mluvi - maji v tom opakovany vycvik v ruznych terenech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16666
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » čtv úno 1, 2024 10:35

Nás kdysik (při horo výcviku v zimě v ta3) učili, že dyž sebou jebneš na (strmém) ledě, máš sekundu či dvě to piklem zastavit, paxe to tak rozhuláká z kopce, že to člověku (dyž se mu podaří ten cepín do toho ledu zarvat) vyrve z rukou (v rukavicích). Věřím tomu dodnes.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28374
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv úno 1, 2024 10:37

Apuko, kdyby to bylo beze zbytku tak, jak píšeš, tak jsou pod Sněžkou hřbitovy větší než na Ukrajině. Nemám náladu hledat statistiky, ale během zimního období navštíví Sněžku minimálně desítky tisíc pěších turistů. Víš kolik jich nechtěně škobrtne?

Já tu osvětu na jednu stranu chápu, ale taháš to do extrémů, jak 'při černých hodinkách" kdy nám rodiče jako dětem zhasli a vyprávěli strasitelne příběhy.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 1, 2024 13:25

Podivej tady dva lidi asi uklouzli na miste, kde se potom kkuzem dostaly rychle do strmeho terenu. Presne misto uklouznuti neznam, takze nereknu nic blizsiho. Melo to byt nekde u zacatku retezove cesty, ktera je i lodle zachranaru vzime a hlavne za techto okolnosti opravdu nebezpecna. Asi ne nadarmu se zlabu, kde spadli rika zlab smrti a udoli dole udoli smrti. Zase to sami zachranari rikaji, ze tam pres zimu uz zahynulo dost lidi. Jen je to na polske strane, tak se v nasich mediich o tom doctes jen v pripade jako ted, ze tam zasahuji i clenove ceske HS, nejenom polsky GOPR. Ale jak jsem jak ja, tak i KT spomenuli, zahynuli tam po uklouznuti pri zachranne akce i dva cesti profesionalni zachranari, ktere bych z nejakeho blaznovstvi a neopatrnosti moc nepodeziral.

Myslim si, ze drtivou vetsinu turistu nenapadne jit na ledu ta blizko okraji srazu a taky se spise vyberou jinou, prece jen bezpecnejsi stezkou Potom je to taj, jak jsem popisoval svoje zkusenosti z Lyse hory - uklouznes, ale nedostanes se na strmsi sraz a dokazes se zastavit, takze pripadny uraz je vetsinou jen narazeni, max. nejaka zlomeni a nebo uraz hlavy. Problemem, zase o kterem pisou a mluvi zachranari je kdyz se lide dostavaji mimo tyto stezky nebo na uplny kraj.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16666
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 15:19

EjdouuRotacak píše:vleže na zádech, na zadku, nohama vpřed. Patama zasekáváš do ledu. Do určitého sklonu terénu tak hodně omezíš akceleraci a většinou se nedostaneš nad kritickou mez, kdy už nejde nic dělat. S roztaženejma rukama i výrazně omezíš nechtěnou rotaci těla.

Sjizdeni snehovych svahu byval muj konicek, nez jsem ho v Italii uspesne zavrsil letem vrtulnikem. Najezdil jsem toho opravdu hodne, a tak si myslim, ze s tim mam dostatecne zkusenosti. Poloha, kterou popisujes, je vhodna prave na sjezd, ale jen v relativne bezpecnych podminkach. Bud snih, ktery ti nedovoli se moc rozjet, nebo firn s bezpecnym dojezdem. Obvykle jsem pribrzdoval cepinem vedle tela. Proste jedes jako na destskych bobech.

Poloha ovsem neni vhodna na nouzove brzdeni. Kdyz se mi to zacalo vic rozjizdet, prechazel jsem na normalni brzdeni cepinem v poloze na brise. Je to totiz podstatne ucinnejsi a to i kdyz cepin nemas, pak ho musis nahradit rukama a pripadne nohama, kdyz na nich nemas macky nebo nektere druhy nesmeku. Nekdy je ovsem trochu problem rozeznat okamzik, kdy je nutne prejit z jizdy na zadech na nouzove brzdeni. Zazil jsem jednu hororovou situaci a jednu velmi adrenalinovou, pak uz jsem se radej otacel preventivne driv.

Na ledu je to vzdycky nouzove brzdeni, je potreba se otocit na bricho a zacit spravne brzdit okamzite. Viz horolezecka metodika, jsou tam vsechny pripady.

pavproch píše:dyž sebou jebneš na (strmém) ledě, máš sekundu či dvě to piklem zastavit, paxe to tak rozhuláká z kopce, že to člověku (dyž se mu podaří ten cepín do toho ledu zarvat) vyrve z rukou (v rukavicích).

Ta prvni cast je pravda, prvni dve sekundy jsou zasadni. Jelikoz je to standardni reakcni doba, tak je potreba to mit naprosto zautomatizovane a fungovat reflexivne. Na premysleni proste neni cas. Reflexy dokazou zafungovat uz behem prvni sekundy, nekolikrat uspesne vyzkouseno.

To druhe tak uplne ne. Cepin se do ledu nezarve, cepinem se brzdi (viz link vyse). Kdyz to clovek dela spravne, tak o nej neprijde, navic by ho mel mit na reminku a vyrvany si zas pritahnout (tohle bych ale pri padu fakt zkouset nechtel). Pak jede spicka cepinu po ledu a brzdi. Muze se stat, ze chytne o nejaky hrbolek, pak to ruku, co ho drzi u ramene, natahne, ale tim se cepin zvedne a hrbolek preskoci. Pak ho clovek musi stahnout zpatky k rameni a pokracovat v brzdeni. Pri mem vrtulnikovem sjezdu se mi to stalo aspon 3x a dole jsem mel pocit, ze mam urvane rameno, bolelo vic, nez zlomeny kotnik. Ale o cepin jsem neprisel.

A jo, rukavice jsou zasadni, proto je nosim i v lete na ledovci, kdyz pece slunce. Klidne tricko s kratkym, ale cepin vzdycky v rukavicich. Pri brzdeni jede ruka primo po firnu a to bez rukavic neni zdrave. Pri mem druhem vrtulnikovem sjezdu bez cepinu jsem brzdil rukou a na 40 m prodrel spicky prstu (skrz) docela pevnych rukavic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 15:32

EjdouuRotacak píše:Já bych tam bez kvalitních nesmeků a pevných hůlek, které jdou nozouvě použít jako určitý hrot prostě nevlezl, otočil bych se a šel bych jinudy. Mě pořád vychází, i z článku od PP, že to byli lidi bez základního vybavení.

Vzdycky jsem zavidel jasnovidcum :twisted:

O jejich vybaveni nevime vubec nic. Kvalitni nesmeky jsou prevence uklouznuti, ale ne jistota a kdyz uz se to stane, tak ti nepomuzou. Vyzkouseno pri mem druhem vrtulnikovem sjezdu. Nemel jsem cepin a blbec si rekl, ze to v dobrych nesmekach dam. Coz se mi skoro povedlo. Skoro. Nastesti o tom nikde nepsali, a tak mne nemohli hodnotit Jabba Huttove z gauce s pivem v ruce. Na nadavani sobe sama jsem si vystacil sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv úno 1, 2024 16:05

2 Mike

ale já přeci psal o situaci, kdy u sebe cepín nemáš. Psal jsem o situaci, kdy jsem na vrcholu buď s kolem, na kterém jsou WetScreamy v případě sněhu nebo eventuelně hroty, to když je to spíše led a nejedná se o závod, kam tě s hroty nepustí. Případně když si na lyžích, nebo když si zimní pěší turista s nesmekama a pohybuješ se v místech, běžně navštěvovaných širokou veřejností - ani v jednom případě u sebe nemáš cepín. Takže bych se na břicho fakt nepřetáčel.

A nemusim bejt jasnovidec, abych si sebou v zimě na vrcholy Krkonoš vzal podělaný nesmeky. Nic moc to neváží, v batohu to místo také nezabere. Koukám, že se tu z toho stalo "opakovaní násobilky pro první stupeň ZŠ", proto že jsem neprojevil dostatek úcty k mrtvým, tak si tu budeme opakovat, jak se chová cepín v ledu a rázem máme ze Sněžky jeden z nejnebezpečnějších prostor na světě, kde zemřeš ani se nenaděješ. Tohle prostě není pravda, kurnik šopa. Dyk tam chodíme od dětství a o mrtvých čteš jen zcela výjimečně.
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne čtv úno 1, 2024 16:14, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 16:12

Precetl sis tu horolezeckou metodiku? Pretacis se i bez cepinu. A psal jsem o svem druhem vrtulnikovem sjezdu, kde jsem ho taky nemel. Diky tomu, ze jsem se okamzite pretocil a brzdil stejne, jako s cepinem, se mi podarilo zbrzdit pad natolik, ze jsem k (dvoumetrovym) balvanum dole dojel minimalni rychlosti. Kdybych zustal na zadech, mel jsem nejspis zlomene nohy. Jak jsem psal, mam rozdil v ucinnosti brzdeni vyzkouseny prakticky a cepinova poloha je vyrazne ucinnejsi i bez cepinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 16:14

EjdouuRotacak píše:A nemusim bejt jasnovidec, abych si sebou v zimě na vrcholy Krkonoš vzal podělaný nesmeky.

Musis bejt jasnovidec, abys vedel, ze je nemeli. Zadne informace o jejich (ne)vybaveni jsem jeste nikde nevidel.

EjdouuRotacak píše:rázem máme ze Sněžky jeden z nejnebezpečnějších prostor na světě, kde umřeš ani se nenaděješ.

Demagogie. Proste jsou tam aktualne vyjimecne nebezpecne podminky.

EjdouuRotacak píše:Tohle prostě není pravda, kurnik šopa. Dyk tam chodíme od dětství a o mrtvých čteš jen zcela výjimečně.

Neni. Je to diskusni figura nazyvana slameny panak. Od tebe. Nikdo jiny nic takoveho netvrdil, dokonce snad ani apuka. Mrtvi jsou tam vyjimecne, ale prave ve vyjimecnych podminkach, ktere tam aktualne jsou. BTW, proc myslis, ze se ten zlab jmenuje zlab smrti?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv úno 1, 2024 16:17

No dobře, ok. Asi jsem teda měl bejt už dávno 5x mrtvej, když to tady tak čtu. Vrtulníky jsem už taky 2x naváděl na přistání, díky bohu ne pro sebe. Koukám, stačí neprojevit dostatek úcty k pšonkům a rázem jsem svině prvního kalibru, která absolutně netuší o čem píše. :mrgreen:
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne čtv úno 1, 2024 16:23, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 16:18

Njn, nekdo neumi priznat chybu, a tak si pomaha demagogii a diskusnimi fauly :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod lojzmen » čtv úno 1, 2024 16:22

Právě jsem se vrátil z Kr., z Benecka. Pohyboval jsem se od 900 do 1235 m.n.m. (Medvědín)
Tam, kde svítí dlouho slunce a tam, kde minulý týden pršelo, byl (oteplilo se už) ráno led tlustý, žádná krusta.
Hůlku nezarazíš ani náhodou.
Nad cca 1100 byl místy tvrdý sníh s krustou, záleží, jak to je vyfoukané a jak je to exponované slunci.
V lese děsně jehličí, místy souvislá vrstva.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1110
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 1, 2024 16:23

mike píše:Neni. Je to diskusni figura nazyvana slameny panak. ?

Tohle myslíš jak? že někdo dává příklad hypotetické situace s hypotetickým člověkem?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 16:28

https://bezfaulu.net/argumentacni-fauly ... eny-panak/

Mluvčí vytvoří vlastní zkreslenou, přehnanou, či špatně vyloženou verzi oponentova argumentu (či postoje) a následně proti ní sám argumentuje:
EjdouuRotacak píše:rázem máme ze Sněžky jeden z nejnebezpečnějších prostor na světě, kde zemřeš ani se nenaděješ. Tohle prostě není pravda, kurnik šopa.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv úno 1, 2024 16:29

2 Mike

v minulosti jsem tu psal, že jsem jezdil od roku 2004 do roku 2015 defacto celou Evropu, často i v zimních podmínkách (Saalbach, Semmering, Leogang, Maribor, Chatel, Les Gets...). Nepatřim mezi žádné xcčkáře, enduristy - prostě sjezd se všim všudy, zraněním navzdory. Máš pocit, že jsem se za těch 11 let nedostal do velice nebezpečných podmínek ve zrádném prostředí? Máš pocit, že takovému člověku musíte psát, že letět po svahu na ledu je nebezpečné? Mě to prostě přijde úsměvné, nezlob se. Ale chápu, že si za to mohu sám, protože ta pieta.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 16:37

Psal jsi nesmysly o tom, jak brzdit pad v takovych podminkach, a tak to uvadime na pravou miru.

Navic je uplne neco jineho jet svahem na lyzich nebo na kole a po zadku. Muj odhad je, ze pocitova rychlost je asi dvojnasobna. Tj. 40 km/h po zadku je asi jako 80 km/h na lyzich. Nehlede na to, ze je fakt rozdil, jestli narazy od terenu dostavaji lyze nebo tve telo. Mne po tom druhem sjezdu bolela narazena zebra pul roku (normalni je 6 tydnu). Z firnu holt obcas trcely sutry. Podle fotek jsou v tom svahu na Snezce vetsi.

Proc myslis, ze ten prvni byl mrtvy i kdyz nakonec zustal stat v pulce svahu? Proste ho to utlouklo.

(BTW, vsiml sis, ze s tebou nesouhlasi vubec nikdo? To je tady taky vyjimecne.)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 17:04

@Dromedaro: tady je dalsi slameny panak:
EjdouuRotacak píše:Máš pocit, že takovému člověku musíte psát, že letět po svahu na ledu je nebezpečné?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví