tipy a triky pro outdoristy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2005 15:23

maykl píše:no ono se takhle ukladaji filmy, nikoliv fotky *
a pro po si ted uvedomuji, ze dokonce nejaky ty prehravace ci ty krabicky chytry, ktere maji kapacitu mnoha GB (ne handyny) taky komunikuji s fotakem. no a je to male, lehke, nevim tedy jak drahe,..... ale asi dobre. mam 8 128MB a vydrzim s tim v klidu 14dnu. Promazu spatne, ......... asi taaaaak *


jsem technický blb. tou krabičkou myslíš databanku nebo něco jiného?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát srp 12, 2005 15:27

@ maykl: Fotit do RAWu rozhodnie nie je zbytocnost, ak planujes fotky upravovat v PC. To co dosiahnes s RAWom, nedosiahnes s JPG ani omylom. Schvalne si skus upravit napr. vyvazenie bielej na nepodarenej fotke v RAW a v JPEG a uvidis v com spociva rozdiel. Idealne je fotit do RAWu, potom to v PC upravit, no a ak sa ti zda ze fotka je dokonala :wink: , tak archivovat kludne uz aj do JPG.

@ sip: Ak za den naozaj vycvakate 200 zaberov, tak mate tri moznosti:
1. kupit si fotobanku - kto uz by len do hor tahal notebook vsak? :mrgreen:
2. naucit sa fotit hospodarnejsie tj. ako sa fotilo kedysi - nefotit kazdu kvetinku z 30 uhlov ale len z patnastich :P
3. nemilosrdne mazat este vo fotaku. Aspon vecer v stane. Len rataj s tym ze to zerie baterky. Ale zase menej notebook... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2005 15:29

Ďurko, díky za rady, konečně mi někdo odpověděl tak že to i chápu. Nevíš,jestli se databanka nedá třeba i půjčit?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát srp 12, 2005 15:34

A este ma napadlo: Tie databanky uz nestoja tak vela (cca 5000,- za 40Gb najlacnejsie) Tie drahsie modely maju dokonca farebny displej, aby si videla co si nafotila. Podla mna je to sice uz mierne nadstandardne riesenie pre niekoho, kto sa fotenim nezivi, ale ked na to mas, tak preco nie... :)

Este k tej archivacii fotiek. Ono sa to nezda, ale problem je to riadny. Hardisk nie je velmi spolahlivy, lebo sa moze pokazit kedykolvek a CDcka, ktore som napaloval pred 6 rokmi su uz z vacsej casti necitatelne. Co s tym? Zatial sa zda najvyhodnejsia archivacia na DVD-RAM. Maximalne spolahlive medium, ktore sa chova ako hardisk. V Total Commanderi nan mozes nahravat a mazat ako na hardisku (len pomalsie) a doteraz neviem o nikom, kto by sa stazoval, ze neprecital nieco z RAMu. Len bacha, napalovaciek co podporuju DVD-RAM je minimum, aj ked najlacnejsia LG-cka, ktoru spominal maykl ho podporuje... :P
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2005 15:37

DVD-R nebo DVD-RW? my myslím zálohujeme na ty nepřepisovatelné. ale při množství fotek, co nafotíme, se nám na jedno DVD vlezou fotky tak za 3 měsíce
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát srp 12, 2005 15:38

šíp píše:Ďurko, díky za rady, konečně mi někdo odpověděl tak že to i chápu. Nevíš,jestli se databanka nedá třeba i půjčit?


Som si na 100% isty ze ano. Blizsie info najdes napr na fore www.grafika.cz, v sekcii fotografovanie. Myslim ze som tam videl aj nejake kontakty. Len si zadaj do vyhladavania nejake klucove vyrazy. Nebudem pisat ake, aby si sa neurazila, ze ta podcenujem... :wink:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » pát srp 12, 2005 15:40

OT: co takhle, abyste si otevreli vlakno o foceni? ocividne je vas tady hodne priznivcu foceni a tak byste to urcite vyuzili a stavajici prispevky tam pak lze presunout...

t.

P.S. nemyslim to vubec spatne, tak doufam, ze to tak nevyzniva:)
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2005 15:40

Rujir píše:
šíp píše:Ďurko, díky za rady, konečně mi někdo odpověděl tak že to i chápu. Nevíš,jestli se databanka nedá třeba i půjčit?


Som si na 100% isty ze ano. Blizsie info najdes napr na fore www.grafika.cz, v sekcii fotografovanie. Myslim ze som tam videl aj nejake kontakty. Len si zadaj do vyhladavania nejake klucove vyrazy. Nebudem pisat ake, aby si sa neurazila, ze ta podcenujem... :wink:


na grafiku chodím pravidelně a občas tam jako modry.sip přispívám do diskuze
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod maykl » pát srp 12, 2005 15:42

RAW
Pokud si fotograf, tak pocitac pouzivas na zalohu popr. upravu velikosti fotky.
Proto jsem psal, ze nedam dopustit na zrcadlovku. Zadnej problem s bilou. A dokonce sem to nemel ani u toho pentaxu.
Proto pro me fotit v jpg plne vyhovuje. A neni problem z toho udelat fotku treba na billboard. To same zrcadlovka. Zhotovim z toho tez velkou fotku. A pro po, jakakoliv upravena fotka v pocitaci, neni jiz fotka.
Ted se damy prosim nezlobte, ale mezi nami byla takova oblibena hlaska, kterou si p[oslechl kazdej kdo sel do firmy, aby si uvedomil, ze ono foceni neni jenom zmacknout cudlik: voko vidi, voko neni pica.
Takze asi tak :((
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2005 15:46

navrhuji, aby někdo schopný založil forum o focení příspěvky o focení přesunul tam 8)
no já zase tvrdím že nejde o to, jakým foťákem se fotí, že nejdůležitější část je za hledáčkem. krásné fotky dělám i 2M obyč.fo%tákem
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát srp 12, 2005 15:50

šíp píše:DVD-R nebo DVD-RW? my myslím zálohujeme na ty nepřepisovatelné. ale při množství fotek, co nafotíme, se nám na jedno DVD vlezou fotky tak za 3 měsíce


..ani jedno. :P To RAM znamena, myslim, Random Access Mode z coho vylyva, ze na rozdiel od DVD-RW, mozem mazat absolutne lubovolne co len chces a tak isto aj kopirovat. Ja DVD-RAM pouzivam nielen na zalohu, ale aj ako externe hardisky na veci, ktore sice momentalne nepotrebujem, ale viem, ze casom sa mi este zidu.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod uplne jinej martin » pát srp 12, 2005 15:52

šíp píše:navrhuji, aby někdo schopný založil forum o focení příspěvky o focení přesunul tam 8)
no já zase tvrdím že nejde o to, jakým foťákem se fotí, že nejdůležitější část je za hledáčkem. krásné fotky dělám i 2M obyč.fo%tákem

máš to tam
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod uplne jinej martin » pát srp 12, 2005 15:53

Rujir píše:
šíp píše:DVD-R nebo DVD-RW? my myslím zálohujeme na ty nepřepisovatelné. ale při množství fotek, co nafotíme, se nám na jedno DVD vlezou fotky tak za 3 měsíce


..ani jedno. :P To RAM znamena, myslim, Random Access Mode z coho vylyva, ze na rozdiel od DVD-RW, mozem mazat absolutne lubovolne co len chces a tak isto aj kopirovat. Ja DVD-RAM pouzivam nielen na zalohu, ale aj ako externe hardisky na veci, ktore sice momentalne nepotrebujem, ale viem, ze casom sa mi este zidu.

mě zase tatík (typ. BFU) řikal že prej z DVD narozdíl od CD mizí data :mrgreen:
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod maykl » pát srp 12, 2005 15:58

Sip: to je prave to oko vidi

Rujir: se priznam, ze zalohuju na DVD s tim, ze stejne to mam jeste jednou na HDD. A co se jedna casu, teda jako po jake dobe zalohu obnovit: CD jsem obnovoval kazde 2 roky. Takovy prepych, ale dulezitej. DVD jeste neprepaluji, teda stejne to mydlim opet z HDD, ale chystam se na to. Take po 2 letech. Ono Neco levne je drahe a obracene. :roll:
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod Rujir » pát srp 12, 2005 18:26

maykl píše:RAW
Pokud si fotograf, tak pocitac pouzivas na zalohu popr. upravu velikosti fotky.
Proto jsem psal, ze nedam dopustit na zrcadlovku. Zadnej problem s bilou. A dokonce sem to nemel ani u toho pentaxu.
Proto pro me fotit v jpg plne vyhovuje. A neni problem z toho udelat fotku treba na billboard. To same zrcadlovka. Zhotovim z toho tez velkou fotku. A pro po, jakakoliv upravena fotka v pocitaci, neni jiz fotka.
Ted se damy prosim nezlobte, ale mezi nami byla takova oblibena hlaska, kterou si p[oslechl kazdej kdo sel do firmy, aby si uvedomil, ze ono foceni neni jenom zmacknout cudlik: voko vidi, voko neni pica.
Takze asi tak :((


Presuvam nasu "hadku" do vlakna Pokec o foceni, ok? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod chonga » pát srp 12, 2005 21:29

kam to jde tahám NTB.
kam to nejde tak napučuju karty.
letos jsem nafotil asi 3 GB a po návratu jsem z toho udělal 1,4. dost jsem si hrál s panoramatama a pak ze 3 fotek se udělá 1 a ty 3 se vymažou.
JPG v PC stačí. pozor jen, že je to ztrátová komprese, tudíž každá uprava a uložení =zhoršení kvality.
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » sob srp 13, 2005 9:57

v čem děláš panoramata? my máme panorama factory, a pak panorama maker, co jsme dostali zadara při koupi foťáku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » sob srp 13, 2005 10:10

PhotoStitch, taky free při koupi Canonu.
jednoduchý a dobrý
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » sob srp 13, 2005 10:14

chonga píše:PhotoStitch, taky free při koupi Canonu.
jednoduchý a dobrý


tak jsem se přesně koukla na ten soft co jsem dostala zdarma při koupi foťáku-je to ARCSOFT PANORAMA MAKER 3.0. docela ujde, ale že bych s ním byla nějak moc spokojená, to ne. líp se mi dělalo s trial verzí PANORAMA FACTORY. jenže nechce se mi ten prográmek kupovat, když jsem jiný dostala zadarmo. navíc ty panoramatické snímky zas člověk nedělá tak často. ale člověk b řekl, že když ho dávají k foťáku zadarmo, tak bude podporovat snímky udělané právě v tom foťáku, a ono prd.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » sob srp 13, 2005 10:25

jestli znáš někoho z Canonem tak dej dotaz určitě ten prg. dostal s fotakem
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » sob srp 13, 2005 10:26

chonga píše:jestli znáš někoho z Canonem tak dej dotaz určitě ten prg. dostal s fotakem


jo přímo švagr. zeptámse ho, vidíš to mě nenapadlo.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » sob srp 13, 2005 10:31

kdyby neměl tak se vždycky nechá něco vymyslet :((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » sob srp 13, 2005 10:32

chonga píše:kdyby neměl tak se vždycky nechá něco vymyslet :((


má určitě kdysi mi to vykládal. akorát momentálně je někde ve vysokých tatrách i s mojí ségrou
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » sob srp 13, 2005 12:08

A just aj na programy o panoramach budem odpovedat vo vlakne o foteni! :mrgreen:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod šíp » sob srp 13, 2005 12:24

Rujir píše:A just aj na programy o panoramach budem odpovedat vo vlakne o foteni! :mrgreen:


a my nejsme ve vláknu o focení? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod naen je nae » sob srp 13, 2005 12:31

To já byl u toho, jak vlhkou (resp...trochu v mikině usušenou mokrou) březovou kůrou byl zapálen oheň. Stačí to umět... :D
naen je nae
 

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 18:09

prispevek presunut do sekce foto v autdůru
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4931
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod šíp » ned srp 14, 2005 19:15

máj jeden tip ohledně balení před delším pobytem v horách. věci narvat do baťohů až těsně před tím než se vyráží na cestu. když se to totiž pečlivě nabalí už den dva dopředu, tak to pak dopadne tak (aspoň teda u nás), že začnu panikařit zda tam mám to nebo ono a vysypává se obsah baťohu. když jsem takhle v pátek ráno vysypávala baťoh před víkendem v beskydech již POŠESTÉ tak jsem si určila toto pravidlo.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » ned srp 14, 2005 21:08

Ja zase kdyz si nechystam na delsi pobyt nechystam veci dopredu tak, aby se dalsi stihly vyprat nebo neco nakoupit, tak mam problem. Neni nic horsiho, nez v sobotu pri baleni hodinu pred odjezdem zjistim, ze mam vybity batreky v celovce nebo ze nemam cisty svoje oblibeny triko.
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » ned srp 14, 2005 21:11

blbě jsem se vyjádřila. nešlo mi o to chystat věechno na poslední chvíli. šlo mi jen o pakování do baťohu. samo že jsem mínila věci mít nachystaneé, ale uspořádané mimo baťoh. no a narvat to do báglu až těsně před odjezdem. u nás se na tohle osvědčuje prázdný pokoj, co jsme původně plánovali jako dětský.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Treking