koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » pát kvě 10, 2024 23:55

apuka píše:kdyz prijde takova bourka s vichrici nebo jen cekas, ze nekde prijde, tak prioritne neresis, aby Ti nezmoknul spacak, ale resis bezpecne misto, kde se pred ni schovat. Ochrana spacaku budes resit az nasledne.

Pokud zrovna nejsem na hřebeni hor nebo pod nejvyšším stromem v okolí, tak nevím kam se před bouřkou měl chodit schovávat. :D Zůstávám ležet kde jsem.
apuka píše:Milarepa ma pravdu v tom, ze pokud spis venku stovky noci, tak se Ti ta kvalitni vybava vrati.

Tady nejde o to jestli je drahý nebo levný, tak jako tak i kdyby stál 12k, tak bude levnější než můj starý stan od Jurka za 5k, když to přepočtu na tehdejší výplaty. Spíš se reálně bojím toho, co to vydrží, když to skoro nic neváží. Fakt vůbec nevím co od toho čekat. Proto vybírám radějí něco těžšího, 1 kg až 1,5 kg. Neplánuji přejít Pacific Trail, takže mě pár set gramů navíc nevadí. A ideálně bez nutnosti turistické hůlky, jednak to nepoužívám a pak si myslím, že ohnutá duralová tyčka udělá o dost víc prostoru a zas o tolik víc neváží.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » sob kvě 11, 2024 0:04

mike píše:Kdyz nemas zadnou zkusenost, tak se bud muzes poucit ze zkusenosti jinych nebo si ji sam udelat (a pak se tu o ni pripadne podelit). Jak myslis, ze jsme ke svym zkusenostem prisli my? Proste hledas a zkousis metodou pokus/omyl, nekdy se to povede a nekdy ne.

Právě proto bych ten pokus omyl nejdřív otestoval na něčem levnějším než hned kupovat stan za desítku.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » sob kvě 11, 2024 6:06

martinkod píše:s těmi ultralight materiály nemám žádnou zkušenost, je mi jasné, že to nejsou žádné zázračné materiály a bude to o kompromisech

Tohle už dávno neplatí, dnešní 30D látka může být stejně pevná, jako byla 300D před 20 lety. Ale ne ta z Číny. Mezi lehkými věcmi existuje mnoho velice odolných, ale ty na Aliexpress nejsou, mezi levnými je taky horko těžko budeš hledat. Technologie a materiály ještě nejsou tak levný, aby to (kvalitní) mohlo stát několik tisíc, opravdu ne.

martinkod píše:Právě proto bych ten pokus omyl nejdřív otestoval na něčem levnějším než hned kupovat stan za desítku.

Hm, ale to jsou úplně rozdílný světy. Koupíš něco za pár tisíc (který doslova vyhodíš oknem - máš tolik peněz?) a zjistíš, že to je subtilní a mylně si řekneš, že UL je na hovno. Asi jako když si koupíš levný maso na steak. Taky na něm píšou, že je extra vyzrálý atd, ale kousneš, a podrážka. Řekneš si po týhle zkušenosti, že steaky jsou na hovno? Mnoho lidí ano, přitom to opravdu dobrý a měkký maso v životě neochutnali..

Já měl taky obavy jako ty, hlavně z toho peří, su totiž dost punkovej cestovatel, ale ty obavy se ukázaly jako naprosto lichý
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8257
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » ned kvě 12, 2024 12:07

jj, souhlasim ... mit kvalitni vybaveni je naprostej zaklad ... co se tyce UL tak to zavisi a tam si sam musis najit nejakou rovnovahu .. ja osobne UL styl, tak jak ho tady mnozi prezentuji, neprovozuju .. vim co chci a UL mi to proste nemuze nabidnout .. nemam problem se zeslablym telem (spis naopak :D), takze si muzu dovolit mit o "kus" tezsi vybavu, zaroven se ale snazim byt primerene lehkej ...

co se tyce stanu od Jurka, tak ja historicky mel vzdy jen stany od Jurka :D ... jsou skoro neznicitelny .. mam k nim citovej vztah, Jurka uz ale ne .. ty stany jsou fakt 90s .. Vsechno se nejak vyviji, posouva a zlepsuje .. pokud nekdo zastydl nekde pred 15ti lety, tak ma smulu .. tak je to s kazdym vybavenim .. Gemmu batoh uz bych taky nechtel ackoliv Gemm jsem mel/mam nekolik a pouzival jsem Gemmy alespon dobrych 15-20 let ..

Pokud travis 100 noci za rok venku, tak bych se bejt tebou snazil o kontinualni zlepsovani tvyho vybaveni .. Na druhou stranu ale odmitam to co se tu casto prezentuje, ze si lidi furt kupujou neco novyho a "zkousi" .. Ne, to ne .. nesnasim kupovani novych veci a nahrazovani soucasnejch, pokud soucasne veci funguji dobre .. Akorat to podporuje konzum, znecistovani planety, nesmyslnou spotrebu .. Peclive vybirej, at nemusis "zkouset" .. Z aliexpresu nic nemam (resp. mam jednu genialni vec, kterou jsem vybral protoze jsem vedel do ceho jdu)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2159
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » ned kvě 12, 2024 22:24

Etheric píše: ale ty na Aliexpress nejsou, mezi levnými je taky horko těžko budeš hledat.

V ruce jsem nedržel ani jedno, ale je spousta různých recenzí, kde UL stany různých výrobců srovnávají a někde právě tu Čínu upřednostňují. Což je překvapení i pro mě, ne že ne. Ono je vcelku blbost podceňovat Číňany. Vůbec nepochybuji o tom, že za pár let budou mít jejich značky stejný zvuk jako japonské a jihokorejské. Že si Čína získala pověst levné, nekvalitní je dáno hlavně tím, že se evropští obchodníci snažili tlačit cenu co nejvíc dolů a Číňan jim prostě vyhověl. To není z mé hlavy. Péřák bych si tam nekupoval, protože je to přírodní materiál a nevhodný transport a skladování ho může degradovat. Ale u těch stanů si myslím, že to dnes stejně všichni šijí z čínských látek.

ntz píše: Pokud travis 100 noci za rok venku, tak bych se bejt tebou snazil o kontinualni zlepsovani tvyho vybaveni.

Vtip je v tom, že doby kdy jsem byl mladý, blbý a chodil po horách v dešti a na vrcholu viděl akorát mlhu jsou nenávratně pryč. Dnes jsme zmlsaný skoro pořád pěkným počasím v Itálii nebo Španělsku, proto mě do deště někde v Norsku už ani neláká jezdit. Když jedu do nějaké nové země, tak se dívám na statistiky počtu deštivých dnů a podle toho se rozhoduji, který měsíc tam jet :D Takže reálně z těch 100 nocí je deštivých tak 15, zbylých 85 spím pod širákem, s připravenou celtou kdyby náhodou přišla nečekaná přeháňka. Ale ne vždy to tak je. Loni jsem byl v červu 10 dnů na Zakarpatí a pršelo skoro pořád. Jsem si nadával do pitomců, že jsem tam vůbec jezdil a nejel radši na Balkán.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 13, 2024 5:33

spat pod ackem nekde v zakarpatsky rusy na hrebenu v desti a vetru fakt nechces, ale to by ti v pohode vyresil tarp/stan/celta+ ten zdarak...

a pokud uprednostnujes pekny pocasi, tak myslim, ze se tuplem peri bat nemusis.

ono i cinsky aegismaxy jsou chvaleny spacaky, jen maji zip ke kolenu a nemusi mit kapuci ty letnejsi modely.

pripadne existuji celty jako jurek, kde si fakt slozis uzavreny acko, takze sice mas kondenzaci vyssi, protoze neprotahuje, ale zase se to da skoro cely uzavrit.

navic muzes mit spacak s nepromokavou membranou, kdybys nechtel hydrofobni peri. samozrejme muzes zustat u umeliny.

a jeste me napada k dotazu damy z prrdchozi stranky ze levmy sou pripadne i warg veci, takova cina prodavana ofiko v cr i se zarukou atd.

ntz
nekdy je lepsi zkouset novy veci, nez se 8 let trapit s nepouzitelnou blbe koupenou hruzou. navic ty tu blbou vec nekomu kdo by si ji koupil, udas, takze misto abys ji mel ty a on, ma ji jen on a ty mas prostor na lepsi vyber.

ono poucit se ze zkusenosti ostatnich lze, pokud ostatni funguji stejne, vetsinou kdyz das na jejich zkusenosti, odpadne ti dozt statosti ale porad to neni absolutne spolehlive konkretne pro tebe. ale uz pak resis trrba 3 moznosti a ne 20.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon kvě 13, 2024 8:41

@Mawe - ale sak to, to ja nerikam, ze se mas trapit s necim co nefunguje ... ja jen rikam, ze je dobre na zacatku 2x merit, abys rizla dobre (tzn. vybirat peclive a zodpovedne) a ze je na bobek kupovat si mraky novych veci kdyz ty stare fungujou dobre - eg je novej batoh o 100g lehci a ma hezci barvu, tak prece si ho nebudu hned kupovat kdyz muj soucasnej batoh je dobrej ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2159
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pon kvě 13, 2024 9:32

@mawe, ntz: Toto jsou hodne osemetne zalezitosti.

Jo, kdyz jde o dobre fungujici, jen trochu tezsi starsi vec, tak si clovek casto (abych tak rekl) "poradne zapoti", kym najde lehci a stejne dobre funkcni nahradu. Kdyz ale jde o nefunkcni nebo spatne funkcni vec, tak je nalezeni "ne horsi" nahrady precejen snazsi a pravdepodobne.

Ale za nejdulezitejsi povazuji to zvyraznene:
Mawenzi píše: poucit se ze zkusenosti ostatnich lze, pokud ostatni funguji stejne
Na co se casto zapomina. Konkretne u spacaku napr. jde o individualni "teplotni komfort" (snaseni nizkych i vysokych teplot), poceni daneho cloveka, psychicky pocit ve spacaku - ale i napr. Ethericem spomenuty zpusob spani: je neco jineho kdyz se nekdo vyspi na zadech prakticky bez jedineho pohnuti a kdyz jiny sebou celou noc haze.
Takze muze 100 lidi vychvalovat, jak je skvely konkretni spacak X do takovych a makovych podminek - pokud to jsou lidi, kteri "jsou jini nez Ty" a Ty to vis, tyto hodnoceni jsou pro Tebe irelevantni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Luc1e » pon kvě 13, 2024 20:24

irem píše:Asi tak. Ani muj mirne obstarozni Viking 300 nema zadna okna bez peri. Loft uz uplne neni, co byval, ale to je tak vsechno.

Ahoj, já si teď koupila novej a přijde mi, že právě nějaký okna "téměř bez peří" má. Přijde mi super, jak je kapesní, ale nejsem si jistá, jestli se v něm vůbec dá spát venku. Při jakých teplotách je Ti v něm třeba trochu chladno, ale usneš a spíš? Zvažuju, zda ho nevrátit, pokud by byl použitelnej jen na spaní uvnitř... Ve spacáku s 600 g peří je mi v teplotách 0-5 °C dobře.
Luc1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát bře 12, 2021 15:49

koupě péřáku

Příspěvekod Lipon » pon kvě 13, 2024 20:47

Kupovali jsme ho teď dceři, dřív jsme jí občas půjčovali s ženou jeden z našich, když měla spát někde venku. Běžně v něm spala koncem srpna venku na vodě, kdy už v noci bylo kolem 10.

Se ženou běžně bereme, když spíme někde na chatách na půdě nebo Matrazenlageru na jaře nebo na podzim s partou.

Já snesu nižší teploty, al holky si berou max. triko s dlouhým případně dlouhé leginy, když už je k těm 10°C.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4940
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Luc1e » pon kvě 13, 2024 21:44

Díky. To zní jako to, co jsem si od něj slibovala.
Naposledy upravil mike dne pon kvě 13, 2024 23:08, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Luc1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát bře 12, 2021 15:49

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 14, 2024 4:55

luc1e
mam viking 300 taky, uz teda tak 6 let a 10+°C je pro me ideal, ale perovou vestu/bundu stejne mivam pribalenou, 1x sem spala asi v 6°C a no... kdyz jedu an 10 dni do kopecku a neni jistota predpovedi a parny vedro, radsi beru teplejsi, ale predpoved ve ct na pa-ne, tak vikinga beru kdyz slibujou apson tech 10:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod irem » úte kvě 14, 2024 7:33

@luc1e Jasne, ze se v nem da spat venku. Okolo tech 10°C je to asi idealni. Jinak ja jsem ten spacak leta pouzivala jako trisezonni. Pohodlne to obcas uplne nebylo, ale zase ne natolik, abych nespala. Proste kdyz klesla teplota bliz k nule nebo lehce pod, vzala jsem si do spacaku perovku, rukavice (ruce mi snadno prochladaji) a cepici a taky to slo. A to jsem vetsinou mela jen alumatku. Az pred rokem jsem dospela k nazoru, ze jsem na takove veci moc stara a poridila si i teplejsi spacak.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 290
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte kvě 14, 2024 9:14

Luc1e píše:á si teď koupila novej a přijde mi, že právě nějaký okna "téměř bez peří" má
Mozna pomuze, kdyz to nekolikrat sbalis a poradne promackas, zase vybalis, roztrepes, promackas a potom trochu "uhladis" podel komor, at neni nekde nasbirane moc peri. Proste trochu "pouzit", aby se peri melo moznost rozporostrit po celych komorach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky