Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » čtv led 11, 2024 10:30

dkay píše:Tak se povedlo, mám ji doma :)
O akej bunde je rec, lebo vyssie sa preberala spike23 na testovanie a potom sa spomina DA alpha.

Ta spike23 ma tu cenu poriadne prestrelenu, tiez vnutro bundy vobec nemaju nafotene, ze ci je ta alpha z vnutra kapuce, a kde vsade je.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » čtv led 11, 2024 11:24

ret255 píše:O akej bunde je rec, lebo vyssie sa preberala spike23 na testovanie a potom sa spomina DA alpha.


Spike 23

ret255 píše:Ta spike23 ma tu cenu poriadne prestrelenu, tiez vnutro bundy vobec nemaju nafotene, ze ci je ta alpha z vnutra kapuce, a kde vsade je.


Alpha je tam kde je na fotkách vidět Pertex, tam kde je SS izolace není, tzn. i celá záda jsou izolovaná. Ale tam je buď méně pertextu nebo té alphy, nevím, rozhodně jsou ta záda méně "tučná" než hruď (EDIT: je to tím že má bunda zbytečně vpředu 4 kapsy).
To že je kapuce bez Alphy je za mě lepší, je univerzálnější než ta u DA Alphy, což je ale stejně jako srovnávat moskviče s volhou - obě ty kapuce jsou tragicky malé a jsou tam jen čistě pro strýčka příhodu. Prostě nic co by se blížilo kvalitním kapucím na dobrých víceúčelových SS nebo HS bundách. Třeba pár let stará skialpová hybridka Altitoy od Ternuy co mám má o dost víc slim torzo, ale delší rukávy a volnější kapuci (a i tu v recenzích onehdá kritizovali) než obě tyhle nové PA bundy (všechno mám Mka). Jde to když se chce, nevím co teď všem hrabe s těma střihama.

ret255 píše:tiez vnutro bundy vobec nemaju nafotene


Jo k tomu bych dodal, že na té černošedé variantě je alpha svítivě žlutá... :) Zvenku to není nijak vidět, ale nafotit by to měli.
Naposledy upravil dkay dne pát led 12, 2024 20:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » čtv led 11, 2024 17:22

booze píše:Je to okopirovana Alpha, ale jinak udelana.


Do téhle kategorie bych ještě doplnil materiál QuadFusion High-Loft od Haglöfsu.

2024-01-11_11-07.jpg
2024-01-11_11-07.jpg (59.9 KiB) Zobrazeno 1090 krát


Mám s ním zkušenost z bundy Haglöfs Touring Hybrid Jacket (2019) a v kombinaci s tenkou vrstvou pertexu quantum je to výkonově skoro k nerozeznání od Alphy. Nevím jestli to ještě do něčeho dávají, ale chytil jsem tuhle hybridku za $50 na eBayi a stala se z ní jedna z nejspolehlivějších bund na rychlé výpady na hory typu nahoru&dolu ráno před šichtou atp... Spartánský design, skvělý střih, dlouhatánské hrudní kapsy fungují jako další zlepšení prodyšnosti.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » čtv led 11, 2024 17:36

Ja jsem s tou Octou mel smulu v Tatrach. nejak jsem se dostal k "otestovani" jen jednou. Smerem nahoru jsem na Sliezsky dom sel v kombu Rab Vapor Rise a (myslim pod nim) Marmot Alpha a dolu zase Rab Vapor Rise a pod tim ta Octa. Ale musel jsem mit pod tim triko s dlouhym a stojackem, protoze jsem mel nejak podrazdeny krk a to triko tomu nedelalo uplne dobre.

Pocitovo-teplotne to triko bylo cca stejne jako ta Marmotka s PA, nijak jsem se v tom nepotil - sice jsem sel dolu, zato jsem nejakou dobu proslapaval cestu v panenskem snehu.

Bohuzel, z tohoto pokusu nesoudim vubec nic, nemelo to skoro zadnou vypovidaci hodnotu.

Ale asi bych potreboval o cislo vetsi, na tom krku by to mohlo byt o centak vetsi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod aksam » pát led 12, 2024 7:29

Highpoint má novinku bundu Alpha Complete, podle popisu tam má být 136 g/m2 Alphy všude.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1244
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pát led 12, 2024 10:18

Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mitau » pát led 12, 2024 18:20

Nalehko bude mit mikinu z 60g/m2 Alphy: https://www.nalehko.com/produkt/panska- ... -hoody-60/
Hmotnost a cena jsou zajimave, ale pockam si na nejake realne zkusenosti s tak tenkou vrstvou.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1220
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod oodoow » pát led 12, 2024 18:49

mitau píše:Aspiring nemam, ale zkousel jsem ji v prodejne. Rukavy jsou dostatecne dlouhe, ale celkem uzke, hlavne u zapesti. Spis bych pod tu bundu bral jen termotriko, max. tenkou mikinu. Zrovna u toho Aspiringu mi to ale dava celkem smysl, resp. jak je v ni jen 60g Alphy, tak je to takova prijemna bunda na podzim/aktivni zimu. Ale u bund s 90+ Alphy bych ocekaval sirsi strih s trochou rezervy pro vrstveni.

A dají se vyhrnout rukávy anebo jsou úzké až moc? To je pro mě celkem zásadní, když se v Rab Alpha Direct přehřívám.

aksam píše:Highpoint má novinku bundu Alpha Complete, podle popisu tam má být 136 g/m2 Alphy všude.
Kdyby měla kapsy jako normální bunda, tak bych o ní i uvažoval. Ale asi až někdy bude ve slevě, protože ta cena je úlet.

mitau píše:Nalehko bude mit mikinu z 60g/m2 Alphy

Jo, to už tu dávala Mawe ten odkaz. Radši bych vyšší gramáž, tu prý budou mít později. A mám trochu obavy u kapuce, aby nebyla moc navolno, ale to nejde moc poznat z těch obrázků.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3127
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pát led 12, 2024 18:52

mitau
chapu, ze je to podobna mikina jako treba DA alpha T-shirt, jen je cela z alphy (ale obe maji 60g/m2 alphy) a ja mam tu DA docela rada.

ta z nalehko sice nema grafenovy (nekoho studi) panely, ale mnohem vic bych ocenila kratkej zip a stojacek, nez tu kapuci.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pát led 12, 2024 20:24

Mawenzi píše:ja mam tu DA docela rada.

ta z nalehko sice nema grafenovy (nekoho studi) panely, ale mnohem vic bych ocenila kratkej zip a stojacek, nez tu kapuci.


Jedu s tím DA trikem druhou zimu a musím říct že s odstupem času mi ty grafenové panely vadí spíš více :cry: Jakmile se potím už víc a mám přes to jen jednu dost prodyšnou vrchní vrstvu (bo víc není třeba), tak to prostě studí dost, zvláště jak člověk sundá batoh nebo to prostě jinak exponuje. Jo, asi to triko vydrží déle když v místech kde po tom permanentně dupe popruh batohu ta Alpha není, ale já bych ji tam radši měl. A to že z toho málo stretchového grafenu udělali konce rukávů, samozřejmě s naprosto zbytečnými oky na palce, to taky s odstupem času neoceňuju. [-( Až budu hledat náhradu, půjdu po něčem méně experimentálním.

oodoow píše:Jo, to už tu dávala Mawe ten odkaz. Radši bych vyšší gramáž, tu prý budou mít později. A mám trochu obavy u kapuce, aby nebyla moc navolno, ale to nejde moc poznat z těch obrázků.


Osobně naprosto nechápu kapuci u PA baselayerů / midlayerů. Když mám bundu nebo vestu s PA a má kapuci, tak fajn, kapuci občas použiju v závislosti na situaci. Když mám ale PA jako první vrstvu, tak přes to typicky mám nějaký obyčejnější kus, mikinu nebo bundu a použiju kapuci na tom, pokud chci. K čemu je takováhle kapuce když sama o sobě je k ničemu a je nutné ji vložit do kapuce nějaké bundy či mikiny? Když vezmu jak je PA delikátní a představím si jak se snažím s tim něco dělat ve větším mrazu když se mi nechce sundavat rukavice... no nevim, prostě mi to přijde jako naprostý antipattern.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mitau » pát led 12, 2024 21:28

@oodoow - Ja nikdy rukavy nevyhrnuju, takze na to neumim odpovedet. Po pameti bych spis rekl, ze s vyhrnovanim to bude slabsi, ale radsi to vyzkousej. (Jinak na me ta bunda udelala fakt dobry dojem - jen jsem zvykly u velkych znacek hledat v outletech, takze 4k za ni se mi davat nechtelo)

Taky kapuci na baselayerech nemam rad. Nejaky crewneck (vzhledem k nepruznosti Aphy asi se zipem) by se mi libil na te Nalehko mikine taky vic.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1220
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » pát led 12, 2024 21:38

mitau: vypada to, ze se inspirovali u protinozcu, kde delaji z PA 90 MacPac Nitro Hoody. Mne se teda PA hodne osvedcila jako skvela mezivrstva, pripadne velice skladna zalozni zateplovacka. Myslim, ze jsem podobne triko nizke gramaze s kapuci nevidel, tak zrejme mirili na zaplneni nejake diry na trhu. Zaroven si myslim, ze se u nas jeste stale hraje na jakousi premiovost tohoto materialu, nez se to vic rozsiri. U protinozcu tu mikynu ve sleve prodavaji okolo tisicovky (s postovnym by to skoncilo na podobne sume).
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » pon led 15, 2024 6:55

booze píše:Ja nakonec koupim DA Alphu. Zkousel jsem si ji a ten panel na bocich preziju. Jen strih je na nejake nechlapy. Normalne nosim M a tu jejich mam XL. Nenarvu do bundy ramena.

Nepreziju, rukavy jsou zbytecne dlouhe a jak se nakrabati nad zapestim, tak v nich kondenzuje pot. Panely v podpazi jak nasaknou potem, tak studi a latka je pak neproustna. Nepouzitelna bunda na zimni pohy. Bylo -5°C a foukalo.

Jak tady bylo napsano, ze ACEPAC Alpha je do nizsich teplo, tak jsem s ni sel v -5°C, mirne foukalo a byl jsem uplne mokry a v bunde byl v kapsach vysrazeny pot. Mel jsem pod tim jen kratky merino rukav, takze me nic nepresvedci, ze to je do nizsich teplot a bunda (igelit) zacne zazracne fungovat. Pujde z domu.

By me zajimalo, co mate v planu delat s bundama kde je 130g/m Alphy? Na zatepleni to neni dobry matros a pri pohybu je v tom moc teplo.

Posledni muj pokus bude NALEHKO Aspiring.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8320
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pon led 15, 2024 7:30

pro me je lepsi cista alpha v mikine nez v bunde. jinak podle me by 130gm2 mohlo byt skvely jako obleceni do spacaku, zabaleny v necem tenkym a prodysnym.

budna se 130g alphy by mohla byt dobra do mrazu ale bezvetri.. takze proste nizka sance na pouziti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pon led 15, 2024 10:12

booze píše:Nepreziju, rukavy jsou zbytecne dlouhe a jak se nakrabati nad zapestim, tak v nich kondenzuje pot.


Tak to by ti mohl vyhovovat střih toho Tilaku Spike 23, mě totiž rukávy na něm přijdou absurdně krátké, na DA Alpha jsou mi tak akorát. Ale předloktí bys měl bez zateplení...

Panely v podpazi jak nasaknou potem, tak studi a latka je pak neproustna. Nepouzitelna bunda na zimni pohy. Bylo -5°C a foukalo.


Mě právě přijde že ty panely tu bundu zachraňujou, protože ta gramáž Pertexu Quantum co je na ní použitá není na skutečně intenzivní pohyb dost prodyšná. Pro ten Spike platí to samé, podle mě používají stejnou - stejně zbytečně těkotonážní - variantu PQA. Včera jsem v tom šel svižnou procházku sněhem s pár kopečkama (4km a 150 Vm, žádné hory) a doma byla Alpha zevnitř víc mokrá než ten Pertex zvenku, prostě to nešlo ven dost rychle a ruce mi mrzly od nezatepleného předloktí (bylo kolem 0, vítr přes 30 km/h, v nárazech se o něj skoro dalo opřít, pod tím jen polypropylenový Klimatex).

Nechápu jak jsme se do tohohle stavu dostali. Když jsem v r. 2019 s Alphou začínal, přišlo mi že Marmot i Rab používali velmi lehké varianty PQA a výkon těch bund byl fenomenální. Teď mi přijde, že se všichni snaží tu Alphu nacpat pod takový materiál aby se v tom dalo čekat na bus, bo to lidi používali na aktivity o nízké až žádné intenzitě a pak chodili fňukat že je jim v tom zima...? Nebo nevim. Na webu Tilaku mají na PR fotkách borca co má pod tou bundou mikinu (tuším že to je ta šedá/melírová gridfleecka od Tilaku), na zádech slušný batoh a buší skialpy... kolik bylo když to fotili? -45C ??!!

Dělá High Point stejnou chybu? Od nich jsem nic s Alphou ještě neměl... Nebo možná bych měl zkusit nějaký kus od některé z těch značek, které jsou přecejen víc zaměřené na skimo, běžky, běh a opravdu vysokou intenzitu. Nevim, Karpos nebo tak něco?

Kdyby Tilak i DA vzali ty softshelly, které jsou na jejich bundách jen jako doplňkový materiál a dali tu Alphu pod to, urval bych jim ruce...

booze píše:By me zajimalo, co mate v planu delat s bundama kde je 130g/m Alphy? Na zatepleni to neni dobry matros a pri pohybu je v tom moc teplo.

Mawenzi píše:budna se 130g alphy by mohla byt dobra do mrazu ale bezvetri.. takze proste nizka sance na pouziti


Pokud by to bylo pod něčím prodyšným a nebo jako midlayer tak super varianta do opravdu silného mrazu.

Jako baselayer nevim - v průběhu času se ve mě vyvinula dost silná skepse ke schopnosti Polartecu Alpha pobrat pot a transportovat ho dál. Nemluvím o transportu vlhkosti ve chvíli kdy se člověk nepotí dost na to aby to po něm vyloženě teklo, transport par (nebo jak nazvat to "udržitelné" pocení) je OK. Ale jak přesáhnu intenzitou prodyšnost toho co mám na sobě, což mi přijde že se v nějakém bodě stane vždycky když jdu na hory, pak Alpha rozhodí ruce a zvolá "já to m****!"... prostě ty chloupky to nepoberou.

Dám ji ještě šanci jako midlayeru. S kompresníma polyamidovýma baselayerama by to mohlo fungovat.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » pon led 15, 2024 11:56

Pekne si to napsal. Mam stejne zkusenosti jako ty.
Starou Marmot si oblecu ted, kdyz vylezu z vody na hole telo a jdu v ni 4km domu, nez dojdu domu jsem suchy a je mi teplo. To same, kdyz udelam u HP nebo Acepac, tak mi je zima a jsem mokry u DA jsem to nezkousel tu budu vracet.

dkay píše:Tak to by ti mohl vyhovovat střih toho Tilaku Spike 23, mě totiž rukávy na něm přijdou absurdně krátké, na DA Alpha jsou mi tak akorát. Ale předloktí bys měl bez zateplení...


Normalne mam vsechny bundy trika M nenormalne mam DA XL. U DA jsou mi rukavy ve velikoti L, ale ramena narv az do velikosti XL. Strihove ze vsech PA bund je nejleepsi ACEPAC tam nekdo premyslel hodne. HP je pytel z 80tych let.

Panely na cemkoliv jsou jeden velky pruser. Tim se snazi vyrobce zachranit "neco", co kde jinak osidil. Nikdy zadne panely a vetrani poradne nefunguje a bud pres toto oslabeni tahne chlad nebo protece voda.

dkay píše:Na webu Tilaku mají na PR fotkách borca co má pod tou bundou mikinu (tuším že to je ta šedá/melírová gridfleecka od Tilaku), na zádech slušný batoh a buší skialpy... kolik bylo když to fotili? -45C ??!!

AMEN, vrati mi penize, kdyz se oblecu na skialpy stejne jako on a uvarim se v tom? Ne. Toto je neskutecna srabarna vyrobcu, delat fotky scifi podminek a vrsveni obleceni. Na skialpy chodim, kdyz je pekne. Bezkuju i v bordelu, ale abych se takto navlikal na pohyb, tak takove pocasi jsem jeste nezazil. Pokud je mi zima tak bych pouzil PA jako spodni vrstvu a na to si oblecu perovku nebo zateplenou bundu. Rozhodne ne 136g/m PA. Drzel bych si pri staticke cinnosti vllhke teplo na sobe? Ne. Nejsem debil, ale vyrobce se snazi z uzivatelu ty debily udelat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8320
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pon led 15, 2024 15:07

Včera jsem v tom šel svižnou procházku sněhem s pár kopečkama (4km a 150 Vm, žádné hory) a doma byla Alpha zevnitř víc mokrá než ten Pertex zvenku, prostě to nešlo ven dost rychle a ruce mi mrzly od nezatepleného předloktí (bylo kolem 0, vítr přes 30 km/h, v nárazech se o něj skoro dalo opřít, pod tím jen polypropylenový Klimatex).


Tak jsem schválně udělal pokus a šel dnes téměř identickou trasu (měl jsem i stejný průměrný tep) v téměř stejném počasí (0C, vítr že v nárazech má člověk pocit že ho to vychýlí z trasy).

Vzal jsem si lehký tenký kompresní baselayer od Vaude (67 % polyamid, zbytek PE, nevím jak se to jmenuje ale podle mě to ani neni cílené na zimní aktivity), na to DA PA a přes to jednu z nejprodyšnějších softshellek co mám doma - Vaude Durance (100 % polyester což není běžné složení SS bund, prodyšností i zvenku na omak se to skoro blíží mikině). Subjektivní dojem celkově mnohem lepší, všechny vrstvy jsem měl doma lehce vlhké, ale nikde velká akumulace vody (Alpha byla sušší než na TIlaku), žádné kapky potu na spodní části zad. Takže tak. Ten PQA s prodyšností pláště USS Enterprise si milí výrobci strčte tam kde slunce nesvítí. Skutečně prodyšných materiálů bylo a je na trhu nepřeberné množství. Pokud to myslíte vážně s výrobou oblečení na tepovku v zimě, tak je k**** používejte!

Škoda že střih DA PA je dost na tělo, nosil bych to jako midlayer častěji.
Naposledy upravil dkay dne pon led 15, 2024 17:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon led 15, 2024 15:26

dkay píše:Kdyby Tilak i DA vzali ty softshelly, které jsou na jejich bundách jen jako doplňkový materiál a dali tu Alphu pod to, urval bych jim ruce...
Ako ze nie?

Ja co mam prave svoju trochu hrubsiu ss odzaja by som pod nu prave uvital taku vrstvu alphy od 60-90g.

Mne ta alpha nefungovala/nefunguje ak sa dostatocne nezahrejem, co je aj logicke, svizne tempo mi preto nepride ako dostatocne. Pouzivas alphu aj na behanie? Mne alpha ako hlavna vrstva fungovala ako hrejiva izolacna vrstva, ktora rychlo schla iba ked som v nej behal, ked som iba kracal alebo svizne chodil, tak som v nej mal ten pocit vlhkosti a nebolo mi v nej ani teplotne prijemne, hlavne ak je minus.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pon led 15, 2024 16:13

me teda alpha na chuzi vyhovuje dost, dela co od ni chci, jen nad ni musi byt dostatecne neprofoukava vrstva...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pon led 15, 2024 17:02

ret255 píše:Pouzivas alphu aj na behanie? Mne alpha ako hlavna vrstva fungovala ako hrejiva izolacna vrstva, ktora rychlo schla iba ked som v nej behal, ked som iba kracal alebo svizne chodil, tak som v nej mal ten pocit vlhkosti a nebolo mi v nej ani teplotne prijemne, hlavne ak je minus.


Používám ji na gravel cyklistiku a speedhiking nebo sněžnice v zimě, tzn. opravdu vysoké intenzitě jsem ji vystavil mnohokrát. Tradiční běh neprovozuju, nedělá mi to dobře na kostru :)

Jasné, pokud jedu bomby tak mi v Alphě neni zima, ale to celkem v ničem. Když jsem dělal první pokusy na kole s DA Alphou, tak jsem si ji vzal do +4C a brutálně ji propotil a ano, asi není problém najít řady materiálů které by se chovaly ještě hůř. Jinak mimochodem kolo je aktivita kde lze tu přílišnou gramáž PQA těm bundám odpustit, protože tam je to vyváženo rychlostí větru... DA PA je na MTB/gravel v mínusových teplotách dobrá bunda, Tilak jsem ještě nezkoušel.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod oodoow » pon led 22, 2024 13:43

Někde tu byla diskuse co na lyže. Tak musím sdílet zkušenost, že jsem i na běžkách v -5C v RAB Alpha Direct cítil dost chlad přes rukávy. A to jsem jel jenom tak 30kmh, na sjezdovkách se jezdí mnohem rychleji.
Vrchní materiál Pertex Microlight a je tam 120 alpha zateplení. Je ale už dost použitá, takže se asi CFM docela zvýšilo.
Běžky jsou ale specifický sport, protože se tam střídá velmi intenzivní aktivita s nulovou. U klasického lyžování by šlo ještě něco navrstvit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3127
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pon led 22, 2024 17:10

tak sem v sobotu vyvetrala torridku + da alpha tshirt..

elo byt cca -5 a pocitovka -10, odpoledne az k 0 a pocitovka -5, tou dobou uz sem jela dom.

ve stinu na rovince mi teda bylo teplotne tak tak, pri stoupani ve stinu sem se ale fakt dost zpotila, alpha to vubec nestihala - jak tu nekdo taky psal.

pres pocit mokra to ale hodne rychle uschlo, jakmile sem se ocitla na rovince, aj kratkou pauzu na chleba sem udelala na kopcu a nevybavuju si nejakej pocit nepohodli, ze by alpha studila.

vitr psali 10-20kmh, v lese to bylo lepsi, venku fucel vic ale bylo tam slunicko.

ja mam zafixovany, ze touhle kombinaci mi fucelo na kuzi, ale asi musel byt vyrazne horsi vitr.

k poledni uz mi teda zacinalo byt vedro (mela sem zalohu v batohu), ale pak uz sem slezla k busu, tak na to ani nedoslo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte led 23, 2024 10:25

Mawenzi píše:tak sem v sobotu vyvetrala torridku + da alpha tshirt..
... pri stoupani ve stinu sem se ale fakt dost zpotila, alpha to vubec nestihala - jak tu nekdo taky psal
Jen pro zajimavost, resp. technicky dotaz:
To pises o tom celem kombu, ze "alpha nestihala"? Pokud ano, tak by bylo fer napsat, ze to nestihalo to kombo, ne Aplha... Protoze i kdyz Alpha odvede vlhkost dobre, pokud nema kam jit dal, tak nakonec nema kam odvadet, tudiz budes mit mokro i pod ni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte led 23, 2024 11:06

apuka píše:Pokud ano, tak by bylo fer napsat, ze to nestihalo to kombo, ne Aplha... Protoze i kdyz Alpha odvede vlhkost dobre, pokud nema kam jit dal, tak nakonec nema kam odvadet, tudiz budes mit mokro i pod ni.


To není úplně korektní posouzení. Rozhodující totiž je, zda i v případě neideálně prodyšné a příliš savé vrstvy jako je zateplovací buda je ten baselayer alespoň schopen tu vlhkost pobrat z kůže a odvést do té vrchní vrstvy. Ano, tak je pak nacucaná, mokrá, nepříjemná etc. a to má svoje implikace. Ale pokud to vlhko zůstává na kůži a ta Alpha to není schopná pobrat ani od ní a vůbec se pokusit to odvést výše, je problém v Alphě, ne v kombu. Já jsem si něčeho podobného u Alphy v poslední době všiml taky. Nevím čim to je, možná je to negativum těch nejnižších gramáží Alphy, že vlastně ani nemají fyzicky moc jak tu vlhkost nabrat a transportovat... Možná třeba stodvacítka na toto tolik netrpí, nevim.

Proto je asi lepší někdy o Alphě uvažovat jako o midlayeru, protože pak na ní neleží taková zodpovědnost, transport vlhkosti je méně fyzikálně náročný (protože je více rozložená do plochy) než třeba pobírání velkého množství vody z kůže z oblasti bederní páteře atp.

Ze začátku jsem byl fanouškem PA baselayeru, teď jsem spíš skeptik. Plus teda mě čím dál tím víc vadí ty grafenové panely na DA PA. Boční až tak neřeším, ale ty na ramenou/bedrech dokážou pěkně potrápit když jsou mokré.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte led 23, 2024 13:26

@dkay: Problemem je, ze PA - ale to same plati pro vsechna vlakna pouzita pro dobre odvadejici zakladni vrstvy - laicky receno "vezme vodu na jednom konci a odevzda na druhem". Pokud ma kam odevzdat. Pokud ale ta dlasi vrstva nechce, resp. (uz) nemuze prijat dalsi vlhkost "z vnejsiho konce vlaken", tak nema kam vlhkost odevzdat, timpadem ale take vlakno zustane uz "obsazene" (nerikam nacucane, protoze vodu do sebe nenabere) a nemuze privzit dalsi vlhkost, kym "neodevzda", co na sobe ma.

Podobne to plati i s tou vzdusni vlhkosti - PA sice muze mit obrovske "diry", pres ktere nasyceny vlhky vzduch proudi "ven", ale pokud je "venku" ten samy nasyceny vzduch, tak je to naprosto jedno, bude to "proudit obema smery", resp. vzduch i s vlhkosti zustane, kde je. A az se bude generovat dalsi vlhkost, ktera uz se nemuze odparit, tak tam bude nutne mokro.

Myslim si proto, ze mas naprosto jedno, co mas za spodni vrstvu, pokud ta svrchni nedokaze dal prijimat, za chvili mas nutne mokro i na kuzi. Jedine, ze PA ma ty velke "diry" a proto pri kazdem pohybu dojde k malemu proudeni vzduchu, nasledkem ceho je pocit ochlazoveni.

Podle mne muze byt PA skvela spodni vrstva - ale s rozumem se musi volit na danou konkretni aktivitu ta dalsi, musi byt schopny odvest vlhko dal. Rozhodne neni idealni spodni vrstvou pod zateplenou izolacku pri vysoke zatezi.

Vidim, ze u tech grafenovych panelu dochazi na ma slova, co jsem rikal hned po vyzkouseni. Stale si stojim za tim, co jsem tehdy napsal - bude to pres ten panel silneji chladit na klouby i svaly a i kdyz si dotycny toho vsimat nemusi, bude to "delat svoji praci" a vysledek se u mnoha lidi muze ve forme bolesti kloubu/svalu projevit za nekolik let.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte led 23, 2024 13:49

apuka píše:Pokud ma kam odevzdat. Pokud ale ta dlasi vrstva nechce, resp. (uz) nemuze prijat dalsi vlhkost "z vnejsiho konce vlaken", tak nema kam vlhkost odevzdat, timpadem ale take vlakno zustane uz "obsazene" (nerikam nacucane, protoze vodu do sebe nenabere) a nemuze privzit dalsi vlhkost, kym "neodevzda", co na sobe ma.


Ale to je právě to, kde si nerozumíme. Moje zkušenost -- nevím jak Mawe, z jejího textu to není jednoznačné -- je že PA (minimálně teda 60ka) není schopná efektivně pobírat vlhkost z kůže i když je kam ji odevzdat.

Vidim, ze u tech grafenovych panelu dochazi na ma slova, co jsem rikal hned po vyzkouseni. Stale si stojim za tim, co jsem tehdy napsal - bude to pres ten panel silneji chladit na klouby i svaly


Ono kdybych měl na sobě 100 % času batoh, tak se v podstatě nic moc neděje, ale já chci to triko používat i na procházky o vyšší intenzitě bez batohu "kolem komína" a jiný by v něm třeba chtěl běhat...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte led 23, 2024 14:53

Zeptam se blbe, jelikoz uz jsem to zapomnel a nechce se mi to hledat. Jaky ucel tam maji mit ty grafenove panely? Mne to prijde jako prasteny napad aniz bych o tom neco vedel 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49645
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » úte led 23, 2024 16:55

odolnejsi matros a nizsi absorbce zapachu, PA zde pouzita je hodne elasticka oproti jinym verzim PA, tyto grafen. panely pruzi velice malo. kdyz si triko sundavam, popotahuji rukavy nebo spodek, vzdycky taham za grafen. rukavy maji mensi diry na palce v techto grafen koncich, to by asi s PA neslo. a v neposledni rade, grafen je prece super kúl. :lol:
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte led 23, 2024 17:00

Jsem si rikal, ze to bude ten posledni duvod ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49645
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » úte led 23, 2024 18:01

mela sem durch zada, ne ty panely

taky ta kombinace do kopce byla asi "moc". pokud mam pri stejne zatezi alphu (60) na to power dry a na to tilak trango, je to mnohem lepsi.

v kazdym pripade to pak rychle uschlo, takze uz to asi alpha predala dal.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení