Boty na běh v terénu + na chození

aneb běhám, běháš, běháme vše co se této bohulibé aktivity týče

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » stř kvě 8, 2024 18:38

pavproch píše:Sice sem taky terminátor (železo v kyčli)

Nejsi terminator, ale kyborg a nejsi bezny clovek, ale rozbity geront. Zlomeniny, artroza apod, to se nepocita. Ty jsi adept na elektroboty, az s nima nekdo prijde, zatim bude stacit elektrokolo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » čtv kvě 9, 2024 7:13

oodoow píše:Jo, dívám se na to z pohledu lidí, kteří se potřebují efektivně pohybovat. Z pohledu někoho, kdo jde 11km na procházku, to je fakt celkem jedno, co má obuto.
Prostě potřebuješ tvrdou neohebnou podrážku, protože když je měkká tak to chodidlo nějak namáhá a chodidlo to nedává. V čem chodíš doma? V dřevákách?
Jo, "pohled lidi, kteri se potrebuji efektivne pohybovat" muze byt docela zkresleny, protoze se na vsechno divaji vyhradne skrz "efektivitu" a hodne dalsich veci prehlizeji. Navic tyto lide v drtive vetsine maji za sebou bezecke treninky, "umi chodit/behat".

Ale ja docela casto jezdim na tury "turistickou linkou", obcas sedim na chate a dam si kofolu, obcas sedim na vrcholu a mijim lidi. Takove lidi, co chodi do hor jednou za cas, napr. jednou za dva tydny, jednou tydne. Pritom slysim casto, jak chvali bezecke boty, jak maji mekky doslap, jak jsou lehke, atd. A zaroven slysim casto od tech samych, ze ke konci, nekde i cely den je boli nohy - ale kupodivu casteji jine partie nez zrovna chodidla. Svaly (ne unava, ale natazeni, resp. natahovani), slachy, klouby (ty radeji vynecham z hodnoceni, tam mohou byt problemy ruzne), prsty, ... Zajimave je, ze ti, co chodi v turistickych botach, hlavne v min. lehce kotnikovych se stezuji skoro vyhradne max. na svalovou unavu z "velkeho vyletu".
Dalsi poznatek je, ze vyrazne vice lidi, kdo na horach "spechaji" (tj. snazi se chodit rychle), maji na sobe dobre odpruzene bezecke boty. S tema turistickymi je "spechacu" velice vyrazne min. Vyse uvedeni stezovatele se docela hodne "rekrutuji" prave z tech spechacu.

Tj. lehka statisticka vsuvka rika, ze nejvice problemy maji "spechaci" v bezeckych botach, potom "nespechaci" taky v bezeckych botach a na konci jsou "nespechaci" v turistickych botach. Neni to zadny relevantni vyzkum, ani jsem se na toto nikdy primo nezameroval, ale o necem to taky vypovida. O cem, muzes si domyslet sam.

BTW, minulou sobotu jsem si vzal do Jeseniku Salewa Alp Mate, to jsou stredni turisticke botky, takove spise A nez A/B. Podrazka ohebna, odpruzena (ale zdaleka ne jako bezecke boty), nema zadnou vyztuz a je urcena vice-mene na "rychle horske dobrodruzstvi" nebo jak to pisou, proste neco mezi lehkou turistickou a bezeckou botou. Mel jsem dvoje ponozek, jedny svoje nejtlustejsi. Teren byl vice-mene jednoduchy - lesni cesty, dobre stezky (teda az na obcasne podmocene casti), asfaltka na Praded. Jen se vylet ponekud "prodlouzil" na skoro 29 km (prevyseni cca 1130m). V tech botach bylo fajn - tak prvnich 18, mozna az 20 km. Potom zacaly moje nohy trpet - ne chodidla, ne unavou svalu, ale paty, slachy a nektere kosti na chodidlu. Ale rozhodne to nebylo "citenim kaminku" a pod. Pricemz ty boty pouzivam bezne do Beskyd na kratsi vylety, do 20 km max. a nikdy jsem zadne podobne problemy nemel.
Takze i ty mekke turistike boty maji svoje hranice - ty jsou individualni na kombinaci bota+clovek+teren. Tady to byla ta uvedena delka. Mimochodem, podobne problemy jsem uz zazil i se strednymi botami Hoka z "Hiking" rady, model uz nevim, uz se nevyrabi, neco jako Acanapa Mid v soucasnosti. Jen tam byla ta hranice uz v jednodussem terenu a kratsi vzdalenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16683
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod ntz » čtv kvě 9, 2024 11:42

me se teda o dost lip chodi v behackach - samozrejme po normalnich cestach ... do terenu ne-e .. zadnejma bolestma nastesti netrpim (svaly, slachy, klouby) kdyz nepocitam bolest nohou - plosky zespodu .. kdyz jdu na lehko (na vylet s lehkym batuzkem) tak skoro pokazdy ultimatne beru behacky, kdyz jdu na tezko s baglem 10kg+ (a jeste vic km a do terenu) tak beru spise Alasky ...

nejsem si 100% jistej, myslim si ale, ze v konecnem dusledku me asi po delsi trase boli nohy hur z behacek .. tam, kdyz uz me ty nohy zacnou bolet (po ja nevim 15-20km), tak se to stupnuje ... Kdyz jdu v pohorkach, tak tam me nohy zacnou bolet driv, ma to ale mnohem pomalejsi prubeh ...

v behackach toho ale urcite nachodim vic - pomer behacky Vs Alasky (Dolite Zernez jsem strasne miloval, uz jsem ale musel vyradit, membrana nemembranuje a podrazka je hyn) je urcite neco jako 80% behacky, 20% Alasky
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2108
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 9, 2024 12:02

oodoow píše:Jinak GTX boty schnou mnohem pomaleji

Jo, souhlas, používám GTX UR a dyž je chcu po průchodu mokrou trowou (GTX nepustí, ale botky sou zvenku durch, že z nich kape voda) usušit tímhle:
Obrázek,
tak ten těplý vzduch fučí dovnitř (tam je sucho) a skrz membránu mu trvá opravdu dlouho (5-8hodin), než to mokro zvenku jakžtakž vysuší. Chtělo by to fučet těplý vzduch na botky zvenku, ne dovnitř. Žeby fén?

EDIT: Vzpoměl sem si na lepší/jednodušší způsob, jak GTX botky usušit zvenčí - vystavit je na slunko, za 2 hoďky sou jak troud.
Naposledy upravil pavproch dne čtv kvě 9, 2024 14:44, celkově upraveno 1
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28416
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » čtv kvě 9, 2024 12:31

@PP: docela hodne zalezi na tom, jak je GTX-boticka do boty "integrovana". Pokud je to dobre (a ty "lehci" a prizpusobitelnejsi GTX, co se pouziva v nizkych botach), tak neni misto mezi vnejsim matrosem a GTX, takze se vysusit musi jen vnitrek boty, vnitrni vrstva na GTX (ktera prakticky nenabira vodu) a samotny vnejsek.
Kdyz je to ale udelane blbe, ze je to tam "volne", navic vnejsi material boty dost propousti vodu, tak se potom dokaze voda drzet mezi vnejskem a GTX - a to je treba taky vysusit, coz trva hodne dlouho.

Neni to problem pouze nizkych bot. Na OF se jistou dobu diskutovalo o LS Trango Trk (myslim), ze nekterim lidem pri chuzi v mokru doslova cvachtala voda mezi vnejsim matrosem a GTX, ale vevnitr meli sucho. Podobne mne na tech spomenutych Hokach s eVentem se tam lehce dokazala dostat voda, protoze membrana koncila jen o neco vyse nez jsou vysoke nizke boty a jeji horni stran nebyla prisita k vnejsku boty. Tj. fungovalo to jako kdyz se nalije do kapsy... Vevnitr sice sucho, ale hodne studeno...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16683
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 9, 2024 13:21

mike píše:Nejsi terminator, ale kyborg

série Terminator s Arnoldem: Kyborg, který vypadá přesně jako rakouský kulturista, byl poslaný z budoucnosti, aby....

Takže asitak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28416
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » čtv kvě 9, 2024 16:12

pavproch píše:tak ten těplý vzduch fučí dovnitř (tam je sucho) a skrz membránu mu trvá opravdu dlouho (5-8hodin), než to mokro zvenku jakžtakž vysuší.

:roll: rec byla o samovolnem schnuti bez susaku. Samozrejme, ze susak membranu neprofoukne a tedy ani zvenku nevysusi. Mame presne tyhle a jsou fajn na suseni zevnitr, coz je to podstatne, protoze tam boty zasmradaji.

Moje pointa ale byla, ze GTX boty se ve stejnych podminkach namoci podstatne min a tedy vyschnou rychleji. Coz jsme si ted overili, behaci boty byly suche az po mnoha hodinach na susaku, zatimco GTX uschly samy. Do behacich bot se sitovinou proste natece, jsou uplne promocene i pod vlozkou a kdyz to nechas, neda se s nima bydlet.

pavproch píše:Takže asitak.

Nerozumis pojmu terminator jak ho tady pouzivame :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 9, 2024 17:27

mike fčera píše:Susaky jsme koupili prave kvuli tomuhle a i jim trva hodiny, nez boty vysusi.

mike dnes píše: rec byla o samovolnem schnuti bez susaku.

Ehm.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28416
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » čtv kvě 9, 2024 20:03

:roll: nejsi schopen sledovat vlakno? Diskuse zacala timhle:
oodoow píše:Jinak GTX boty schnou mnohem pomaleji, než dobrý vzdušný vršek u tenisek. Nevím co nosí přítelkyně za botky, ale ty moje většinou do rána vyschnou, pokud nejsou opravdu špatné podmínky.

A ja jsem na to reagoval, ze boty bez GTX byvaji tak mokre, ze se musi dat na susak. Zatimco ty s GTX ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » pát kvě 10, 2024 8:13

jen takový nápad pro ty, kterým nefungují tlumené běžecké boty na turistiku - bych se zaměřil na boty, které používají sportovní chodci - prý jsou to většinou nějaké vytrvalostní běžecké - s nízkým dropem, pevnou podrážkou a tužší pěnou, takové, jaké se používaly na silničních závodech před nástupem karbonových bot............v trailu by to mohly dobře simulovat nějaké Scarpy Spin nebo lehčí Brooks s DNA Flash tuhou pěnou

https://www.roadtrailrun.com/2022/12/brooks-catamount-2-multi-tester-review.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 839
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pát kvě 10, 2024 8:54

@milarepa: Nevim... Stale to neresi rozdily mezi behem a chuzi - ta sportovni chuze je z hlediska pohybu spodni casti nohy prakticky beh, jen musis davat bacha, abys alespon nejakou cast jedne nohy mel stale na zemi. Normalni chuze ma jinou dynamiku a jine pohyby/zatizeni svalu, slach i kosti.

Scarpy Spin (Infinity) mam doma a uz rok pouzivam na denni chuzi (pobihani do obchodu, do mesta, prochazky) a nijak mi neprijde, ze by byly moc dobre na dlouhou chuzi. Pravda, jsou to trailovky a ja je pouzivam vice na asfaltu a zpevnenich cestach (bohuzel, na opotrebeni podrazky to videt, ale nekup to za nejakych 59 EUR, kdyz shanis neco na to chozeni), ale v tom to neni. Stale tam chybi to rozlozeni sily pri dopadu, co normalni turisticke podrazky/boty maji, i kdyz maji vyztuz jen lehkou a mekkou. Ta tuzsi pena hodne pomaha a je to citelne lepsi nez u beznych bezeckych botach - ale neni to to same a hlavne neni dostatecne. Rozlozi silu jenom hodne "lokalne" a to dost vyrazne "nelinearne". Plati to i na kanmeni nebo korenech - to jsem si schvalne zkousel v Beskydech s jeste novyma botama, jestli nahodou by nebyly pro mne vhodne na lehke tury. Nebyly.
Proste stoupis na vetev nebo kaminek prostrednim prstem na nohou, tak to citis nejsilneji pod tim prstem a jeste i na vedlejsich prstech na obou stranach, ale dal uz ne; navic se tam dokaze podrazka trochu defrormovat a zacne ten krok zatezovat jine svaly nez bez toho kamene. Zdanlive to funguje podobne jako bys tam stoupil naboso - ale ve skutecnosti je to uplne jine, pro nohu dost neprirozene. V tur. botach se to chova jinak. Samozrejme ale pisu o skutecnych tur. botach, ne o tech bezeckych s trochu tuzsi penou, ktere vyrobci (bezeckych) bot vyhlasi za turisticke (napr. Hoka).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16683
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pát kvě 10, 2024 9:50

Na kamení a kořenech je právě důležité, aby se podrážka trochu zdeformovala a obalila tu nerovnost. S tvrdší podrážkou se potom vylamuje celé chodidlo a je to dost o držku a taky o kotník.
Kdo by taky chtěl chodit v terénu v dřevákách, že.

@mike: Mně ty boty většinou uschnou do rána, vyzkoušeno na GR11 mnohokrát. Tenoučký umělinový vršek nemá moc kde držet vodu. Přítelkyně má ale Topo, kde je tlustší "mesh" vršek a ty schnou opravdu pomalu.
Jinak pokud si můžeš být jistý, že se ti nedostane voda do boty, tak může mít GTX výhodu. Obecně ale pokud potřebuješ i brodit anebo se ti stane, že se někde proboříš až moc, tak je lepší mít vzdušný prodyšný vršek bot, který rychle schne.
GTX se hodí, pokud je cca kolem nuly, tj, mokrý sníh. Pak schnou boty hodně pomalu a mokré nohy můžou mrznout, když se pohybuješ pomalu.
Ale na takové podmínky mám ty nepromokavé ponožky.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pát kvě 10, 2024 10:11

oodoow píše:Na kamení a kořenech je právě důležité, aby se podrážka trochu zdeformovala a obalila tu nerovnost. S tvrdší podrážkou se potom vylamuje celé chodidlo a je to dost o držku a taky o kotník.
Ty ale pises o necem jinem, nez ja. Ano, "podrazka" se ma prizpusobit kameni/korenu - ale jen mirne "zdeformovat a obalit" pomoci mezipodesve, tj. peny. Ale nema to "vylamovat cele chodidlo", ale roznest tu silu na co nejvetsi plochu, pricemz samotna bota by se nemela deformovat a zpusobit to "vylamovani".

Znovu zopakuji - bavi se tady o mekcich turistickych vs. bezeckych botach. Ne o supertvrdych s velice silnou vyztuzi mezi samotnou botou a mezipodesvi.

BTW, Ty ses "ptal", kdo by doma chodil v drevakach... Nejsou to sice drevaky, ale uz vubec ne superodmekcene a ohebne bezecke - ja uz mnoho let pouzivam doma i v praci Sante ortopedicke pantofle rady N/517. Podle Tvych uvah bych zrejme mel mit velke problemy s chodidlami i nohami - ale je to prave naopak, jsou to (pro mne) asi nejlepsi pantofle dostupne u nas - jen pro mne by mohly mit klidne i trochu tuzsi, mit trochu vyztuze - ale rozhodne jsou tvrdsi nez napr. milarepou doporucovane Scarpa Spin (Infinity). Nosi je nebo podobne jen jiny model cela rodina. A jak se koukam v praci, tak ti, co se prezouvaji, vetsinou nosi hodne podobne i pevnejsi s tvrdsi podrazkou. Ani jejich, ani moje se hodne malo deformuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16683
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pát kvě 10, 2024 10:28

apuka píše:bavi se tady o mekcich turistickych vs. bezeckych botach

Tam moc rozdíl není. Snad jenom, že ty běžecké je mnohem větší trh a tak jsou mnohem vychytanější. Lepší materiály atd..

oodoow píše:Podle Tvych uvah bych zrejme mel mit velke problemy s chodidlami i nohami

Však máš, ne? Vždyť tu každou chvíli píšeš, co tě všude bolí a píchá a jak jsi nemohl někam vylézt nebo zase slézt.
Tvůj typický příběh je kolik toho ušla manželka se synem a jak ty sis dal jenom nějakej minivýlet.


apuka píše:Ty ses "ptal", kdo by doma chodil v drevakach

Umíš číst?
oodoow píše:Kdo by taky chtěl chodit v terénu v dřevákách, že.

Doma terén moc není a moc toho nenachodíš a tak můžeš zvolit i neohrabanou a neoptimální obuv.

Já chodím doma naboso anebo v měkkých bačkorách, když je zima.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pát kvě 10, 2024 11:34

oodoow píše:
apuka píše:Ty ses "ptal", kdo by doma chodil v drevakach

Umíš číst?
oodoow píše:Kdo by taky chtěl chodit v terénu v dřevákách, že.
Umim :-). Ja jsem myslel Tvoji predchozi otazku:
oodoow píše:V čem chodíš doma? V dřevákách?

oodoow píše:Však máš, ne? Vždyť tu každou chvíli píšeš, co tě všude bolí a píchá a jak jsi nemohl někam vylézt nebo zase slézt.
Ano, pisu. A taky sis mohl vsimnout, ze obcas pisu i pricinu. Za nejaky stary, skryty zanet, stejne jako napr. prilis pretizena kolena v mladi a pod. zadne pantfle ani tur. obuv nemohou. Kdybys napsal, ze mam malo trenovane nektere svaly a ze malo pomahaji kloubum, to bych bral - ale to je zase o necem jinem.
Naopak - hodne veci se mi zlepsilo, jak jsem misto obycejnych pantofli zacal nosit tyto zdravotni :wink:.
oodoow píše:Tam moc rozdíl není.
Praveze je a docela velky. Zase - pokud neberes za "turisticke" takove, ktere vyrobce bezeckych bot vyhlasil za turisticke, ale vyrabi je jako bezecke. Bohuzel, posledni dobou se toto "naucili" i nekteri vyrobci tur. bot, kteri rozsirili sortiment i o trailovou bezeckou obuv a ted delaji ruzne kockopsy... Viz muj Salewa Alp Mate.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16683
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pát kvě 10, 2024 12:29

milarepa píše:vyšel Tomir V2

Jo, četl jsem, že je dost vylepšili. Vyzkouším v RockPoint a pak uvidím. A taky si ještě počkám na recenzi od dalších lidí.

apuka píše:Kdybys napsal, ze mam malo trenovane nektere svaly a ze malo pomahaji kloubum, to bych bral - ale to je zase o necem jinem.

To ale spolu souvisí, když chodíš v takových tvrdých botech, kde přirozeně chodidlo nepracuje, tak se to pak promítá dál v řetězci dalších svalů nohou nahoru. Ale jak jsem psal, doma toho stejně asi moc nenachodíš, tak by ti to nemělo úplně narušit pohybové vzorce.

apuka píše:Praveze je a docela velky.

Jako turistické beru třeba ty Mikovy nizké botky, co si teďka koupil, kde je tam rozdíl?

Na první pohled bych řekl, že budou mít zbytečně tvrdou podrážku, budou zbytečně moc vážit, budou mít příliš tvrdý nepoddajný vršek, nebudou moc dobře větrat (vlastně vůbec protože gtx, ale i bez něj ten vršek nevypadá moc prodyšně) a budou mít špatný grip v blátě/sněhu. Takže prostě vlastnosti jako nějaká lowcost teniska.
Výhoda bude, že se pravděpodobně hned nerozpadnou, protože vzhledem k té váze musí být hodně bytelné.
Tyhle kategorie dost splývají dohromady, tenisek do terénu je teď tolik různých druhů, že si může vybrat každý, jaká tvrdost podrážky, tlumení a další vlastnosti mu vyhovují.

Pokud ti třeba vyhovuje tvrdší bota, která nerovnosti rozprostře po celém chodidlu, tak se zaměř na tenisky, které mají tzv. rockplate. Já to nemám rád, protože to snižuje stabilitu, ale je to oblíbená součást terénních běhacích bot.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pát kvě 10, 2024 13:38

oodoow píše:To ale spolu souvisí, když chodíš v takových tvrdých botech, kde přirozeně chodidlo nepracuje, tak se to pak promítá dál v řetězci dalších svalů nohou nahoru.
S problemy, co mam ja, mohou souviset jen hooodne omezene, pokud vubec. Jinak ja radeji chodim bosky v prirode, na chodnych mistech. Ne cele dny, ale kdyz je prilezitost, rad to delam - kupodivu, chodidla tim netrpi, ani svaly se zadne neozyvaji. Mozna je to ale proto, ze i v tech pevnejsich botach nakonec svaly dostanou zabrat - jen jinak. Otazkou potom ale je, jestli je pro ne (svaly, klouby) lepsi jeden nebo druhy druh obuti. Jak jsem uz psal, mne prijde, ze v tech mekkych bezeckych funguji vice neprirozene. Ty zase mas pohled opacny :wink:.
oodoow píše:Pokud ti třeba vyhovuje tvrdší bota, která nerovnosti rozprostře po celém chodidlu, tak se zaměř na tenisky, které mají tzv. rockplate. Já to nemám rád, protože to snižuje stabilitu
Rockplate je vymysleny prioritne jako ochrana pred poranenim chodidla zvenci. Rozdil mezi rockplate a vyztuzi je v tom, ze rockplate se dava mezi podrazkovou gumu a mezipodesev, vyztuz mezi mezipodesev a obuv, resp. je prilepena na spodni cast svrsku obuvi. Konstrukce turisticke obuvi zahrnuje a vyuziva vlastnosti vyztuze. Ta brani mj. i nezadoucim deformacim boty na noze. Toto rockplate dela jenom castecne jako vedlejsi ucinek...
Kdyz se podivas do boty pod vnitrni vlozku, vsimni si, ze v bezeckych mas pod ni, tj. pod chodidlem jen jakousi mekci tenky material (proste "neco", co dokaze zarovnat a udrzet tu PU penu pri strikani) a na to je nastrikana samotna podesev. V turistickych je tam prisity/prilepeny vyrazne pevnejsi a tvrdsi material. I kdyz oficialne ta konkretni tur. bota nema uvedenou vyztuz, tak se na spodek boty dava material dostatecne tuhy, odolny a pevny a az na to se dava podesev. U lepene se lepi, u strikane nastrika podobne jako u bezecke. Ale tim, ze je tam pevnejsi material, cela podrazka se potom chova jinak nez bezecka.

Zajimave jeste je, ze Ty si myslis, ze rockplate snizuje stabilitu a odbornici na bezecke boty, jako i jini zkusene uzivatele ji s oblibou vyuzivaji v tezsim terenu prave kvuli tomu, ze stabilitu citelne zvysuje :wink:. Viz napr. tady (nahodny vyber, ale prakticky vsude, kde se to rozebira dochazi ke stejnym hodnocenim) vyzdvihuji, ze rockplate brani nezadoucimu krouceni a vymknutim kotniku - coz, kupodivu, je v protiklade i k nekterym jinym Tvym nazorum zde.

Konec-koncu je ale naprosto jedno, co si Ty nebo ja myslime o takove nebo makove obuvi. Kazdy si vybereme to svoje. Ja pri vyberu napr. docela preferuji i bezpecnost - tj. napr. tu re. silnou ochranu pred prorazenim, stabilitu a schopnost prenaseni sily jak od nerovnosti terenu na chodidlo a svaly, tak ale i ze svalu na prislusna mista na podrazce/botu. Ty zase preferujes vahu, mozna lepsi odpruzeni, lepsi cit terenu, co ja vim co. No a uz jen z toho vychazi nase rozdilne volby. U mne na chozeni po meste a opravdu dobrych a cestach s rovnym povrchem klidne i bezecke boty, pokud to neni na dlouho, do terenu ale rozhodne turisticke. U Tebe je to volba ruznych bezeckych...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16683
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pát kvě 10, 2024 16:13

oodoow píše:Jinak pokud si můžeš být jistý, že se ti nedostane voda do boty, tak může mít GTX výhodu. Obecně ale pokud potřebuješ i brodit anebo se ti stane, že se někde proboříš až moc, tak je lepší mít vzdušný prodyšný vršek bot, který rychle schne.

Jasne, pokud ti do boty natece shora, tak je GTX minus. Mne se to ale stalo jen parkrat za zivot. Kdyz uz se nekde brodim, tak v pohorkach, do kterych obvykle nenatece. Kdybych mel nizke, tak si je asi sundam, ale to se jeste nestalo.

oodoow píše:GTX se hodí, pokud je cca kolem nuly, tj, mokrý sníh. Pak schnou boty hodně pomalu a mokré nohy můžou mrznout, když se pohybuješ pomalu.
Ale na takové podmínky mám ty nepromokavé ponožky.

Jo, nepromokave podminky jsou do sitovinovych bot nutnost. Nic proti, mam uz nekolikate, ale rad se bez nich obejdu.

oodoow píše: Snad jenom, že ty běžecké je mnohem větší trh a tak jsou mnohem vychytanější. Lepší materiály atd..

Mas pro to nejake podklady? Nerozporuju to, proste nevim, ale spis bych cekal vetsi trh pro turisticke.

oodoow píše:Na první pohled bych řekl, že budou mít zbytečně tvrdou podrážku, budou zbytečně moc vážit, budou mít příliš tvrdý nepoddajný vršek, nebudou moc dobře větrat (vlastně vůbec protože gtx, ale i bez něj ten vršek nevypadá moc prodyšně) a budou mít špatný grip v blátě/sněhu.

Podrazka vubec nepusobi tvrde, spis naopak, chuze je velmi pohodlna. Coz dela PU blok. Vazi relativne dost. Svrsek je z docela tenke kuze, takze mekky, tam rozdil proti Topo nepozoruju, spis mi prijde prijemnejsi. Vetrani je samozrejme horsi, GTX je holt igelit, ale to mne netrapi, mam funkcni termoregulaci ;-) Grip neni nijak skvely, ale to je dane vzorkem. Na lehkych pohorkach, ve kterych jsem chodil doted, je vzorek jiny a grip vyrazne lepsi, nez na vsech behacich botach, co jsem mel. Coz se ukazalo prave v zime na blate, tam jsem mel prime porovnani. Mrzi mne, ze nedali to same i na ty nizke a klidne by mohli, podrazka jinak pusobi temer stejne.

oodoow píše:Takže prostě vlastnosti jako nějaká lowcost teniska.

To ani nahodou, uplne jiny level.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pát kvě 10, 2024 16:15

milarepa píše:jen takový nápad pro ty, kterým nefungují tlumené běžecké boty na turistiku - bych se zaměřil na boty, které používají sportovní chodci

Rekl bych, ze sportovni chuze nema s normalni chuzi moc spolecneho ;-) Mne vzdycky prisla velmi smesna a velmi nezdrava.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pát kvě 10, 2024 17:25

Hledam trochu tlumenejsi boty, ktere bych mel jako objemovky a na delsi zavody do Alp (50-80km, cca. 5000m up). Na kratsi zavody u nas (cca. 20km) preferuju celkem lehke boty (S/lab Sense, S/lab Pulsar, X-Talon) a beham je rozumne rychle (hladka desitka pod 37). Na ty dlouhe trasy ale nemam nabehane objemy, takze tam budu rad, kdyz mi boty leccos v technice odpusti a sebehy me sejmou asi i v lehkych botech. Zatim se koukam na:
  • Merrell Long Sky 2 Matryx - mozna trochu moc malo tlumene, i kdyz teda vypadaji krasne a lehce?
  • Salomon Genesis - zatim asi favorit (pomer hmotnost, tlumeni + matryx svrsek + rozumna cena). Akorat preferuju normalni tkanicky, tak nevim, jestli mi Quicklace nebude na dlouhych tratich vadit
  • Merrell Agility Peak 5 - s Vibram Megagrip s dobrym vzorkem, rozumnym tlumenim a dobrou cenou vypada taky lakave
Co byste doporucili? Nebranim se ani jinym moznostem. Chodidlo mam uzsi, zvlast uprostred chodidla - kazdopadne sirka nebyva problem.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1220
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pát kvě 10, 2024 23:41

Jestli chceš komfort tak Genesis si myslím budou nejlepší volba.

Merrell Long Sky 2 Matryx mají hodně dobré recenze, chybu s nima neuděláš, ale Genesis jsou víc tlumené. Agility Peak 5 je na mě už moc tank a v horách budou asi trochu neohrabané, ale stejně to asi na tak dlouhém závodět nebudeš hnát moc rychle, tak by to nemusela být nevýhoda.

Další možnosti jsou pak třeba VJ MaXx 2, NNormal Tomir 2 anebo Saucony Xodus Ultra 3.
Ty první dvě budou ale méně tlumené a Xodus Ultra 3 budou asi zas těžší než Genesis.

Asi bych vyzkoušel co jde a pak se rozhodl podle toho, co mi víc sedne.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » pon kvě 13, 2024 7:38

jak už psal oodoow, ani s jednou z těch bot neuděláš chybu..........

co se týče Salomonu, tak tam je obecně problém s odolností, ty boty moc nevydrží, nevím, jestli se to poslední dobou trochu nezměnilo, ale vždycky to byla tragédie, rychle se opotřebovaly, co znám borce, kteří běhají v té značce, tak jsou to většinou "firemní" běžci, a ti odolnost fakt neřeší :-).

co se týče objemovek, tak všechny tvé potenciální volby teď přebil nový Speedgoat 6 od Hoky, oproti předchozí verzi, která je sama o sobě velmi povedená, je to už čistý zásah do černého, skvěle to celé odladili, pro mě jasná volba na delší štreky, anebo na volnější běh, kdy chceš dát nohám odpočinout. Zvládají jakýkoliv terén. Nová pěna, která nahradila starou EVA, už v mrazech netuhne, takže budou super i na zimní hory. Ve špičce je o něco širší, takže možná ani nebude nutné jít do wide verze

https://www.roadtrailrun.com/2024/05/hoka-speedgoat-6-review-7-comparisons.html

až doběhám Speedgoat 5, tak mám jasno čím ho nahradit........

Hoka měla kdysi též problém s odolností, ale se současným modelem jsem spokojen, zatím v něm mám najeto kolem 800 km, a kromě trochu sjetých špuntů na špičce je v naprostém pořádku.......tuto sezonu ještě určitě vydrží, možná se s ním rozloučím na Pražské 100.

pokud by ti u Hoky náhodou vadila výška tlumení, tak se můžeš podívat na nový inovejt - Trailfly, ta bota vypadá celkově fajn, chci si ji pořádně vyzkoušet, zajímá mě, celá letošní kolekce je od inovejtu krok správným směrem..............teoreticky bys mohl jít i do zlevněného Trailfly G 270, ten má 0 drop, a všichni si ho chválí, je citlivější, agilnější, a kámoši v něm spokojeně běhají i ultra.....do jiných inovejtů ale už ne, jejich Trailfly Ultra 280 a 300 jsou sice fajn, ale mají tam jinak řešené špunty, v technickém nebo mokrém terénu to v nich dost klouže.

za mě skvělou volbou je VJ Maxx 2, až doběhám VJ Ultra, tak je kupuju do rotace, ideální do technického terénu, když to chceš trochu více napálit. Rychlost máš dobrou, myslím, že s těmihle botami bys ji skvěle prodal, v nich to můžeš v sebězích totálně pustit, vždycky tě podrží.........naprosto ideální na rychlé závody v technickém terénu, tak do 60 km, možná i do 80......VJ Ultra díky průměrné pěně, tužšímu svršku a užší špičce končily s komfortem někde za 40 km, VJ Maxx 2 to celé posunuje o level výše, a budou vhodné i na zimní hory, bo ta nová pěna v mrazu už nemění své vlastnosti

https://www.roadtrailrun.com/2024/02/vj-shoes-maxx2-multi-tester-review-pure.html

na rychlé traily je též super volbou Kjerag od Kyliana, oproti S-labům více vydrží, minimálně dvojnásobek, úžasná minimalistická bota, 200 g na noze necítíš, při běhu o té botě vůbec nevíš.....v nich bys též svou rychlost dobře prodal, ale do vyloženě technického terénu jsou lepší ty VJ maxx 2

užij si výběr :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 839
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pon kvě 13, 2024 17:29

Diky obema za komentare. Speedgoaty vyzkousim - zkousel jsem nekdy davno nejaky stary model (cca. verze 4) a ten me moc nenadchnul - byl moc mekky a trvanlivost u Hoka nebyla nic moc. Ale je mozne, ze se od te doby zlepsili a ja si zvykl na tlumenejsi boty.

Jde nekde v Ceksu ty VJ Maxx 2 vyzkouset? Nikdy jsem VJ boty nemel na noze, ale uz me delsi dobu zajimaji. Zatim jsem ty Maxx 2 ani nikde nenasel v Cesku prodavat. Mozna mi ale unika nejaky dobry obchod pro zasvedcene :)

Inov-8 mi posledni dobou prijde, ze trochu moc stagnuje, Vim, ze G270 jsou popularni, ale mam dlouhodobe problemy se zanetem Achilovky, tak se do 0 dropu na dlouhe vzdalenosti nehrnu. 280 jsou takove parkove boty a 300 jsou hrozne tezke tanky.

Zatim to vidim na Genesis nebo MaXx 2.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1220
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pon kvě 13, 2024 19:16

Osobně si myslím, že ty Genesis vydrží hodně, protože mají MATRYX vršek stejně jako NNormal boty a stejně jako ty Merrelly.
VJ Maxx 2 tu pokud vím nikde vyzkoušet nejde, takže střelba naslepo.

Inov8 Trailfly 280G mě celkem nadchly tím, že se už netrhají jako staré Inovejty a že měly super tlumení. Nevýhodou byla ta grafén podrážka, která na mokrých šutrech klouzala.
S achilovkou mívám taky problémy, takže jsem zvolil schválně 280G, které mají 8mm drop. Dal jsem v nich celkem dost stovek např. Transgrancanaria. Byl jsem s nimi velmi spokojený až mě to překvapilo. Podle stravy mají přes 1574km a už v nich tedy neběhám, protože mi přijde, že jsou sešlapané trochu šikmo. Každopádně pro mě první Inov8 boty, co opravdu vydržely a i přes tu podrážku se v nich skvěle běhalo, hlavně za sucha.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » pon kvě 13, 2024 22:58

VJ Maxx 2 si vyber o půl čísla menší než máš svou běžeckou velikost, pořizují se odsud
https://varuste.net/cs/p126872/vj-maxx-2-mens

Ve Frýdku Místku se ve své době daly pořídit i s vyzkoušením, dokud se v tom obchodě nezměnili majitelé a obměnili sortiment, teď už bez VJ, a snad i v Praze něco bylo (snad ještě je), ale varuste je ověřený zdroj....

Speedgoat 6 bude lepší volbou než Genesis

Trailfly G 270 jsem též kvůli achilovce nevzal, i když u nich ten 0 drop nebyl na první dobrou poznat, na rozdíl třeba od Alter....

oodoow - 1574 km v Trailfly Ultra 280 je dobré číslo, kupoval jsi je v super akci v sanasportu, co si pamatuju, takže skvělý poměr cena/výkon, ony byly koncipované pro všeobecný terén, v technickém narážely na své limity, já svoje Roclite 275 na tuto sezónu už vyřadil z rotace - po 1280 km, podrážka ještě v naprostém pořádku, ale svršek je už dost potrhaný a mám pocit, že i tlumení je už vybitější, jinak jsem s nimi též byl spokojen, budou ještě fajn na letní turistiku, jsou teď super prodyšné :-).

Jak jsem psal výše, inovejt se svou letošní novou kolekcí pořádně přišlápl pedál, a taková Trailfly vypadá hodně dobře, určitě stojí za úvahu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 839
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Předchozí

Zpět na Běhání